Sprzedano skonfiskowany pałac rosyjskiego oligarchy

Le Château de la Garoupe d'Antibes, należał do Borisa Bieriezowskiego.

192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pałac rosyjskiego oligarchy - widok z lotu ptaka na ogromną posiadłość w stylu śródziemnomorskim. Śnieżnobiała bryła pałacu przykryta ceglastą dachówką, mnóstwo zieleni, a w oddali morski lazur.

Pałac Garoupe to jedna z najbardziej luksusowych i tajemniczych nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu. Znany z gościny dla wielkich artystów i pisarzy, był też własnością rosyjskiego oligarchy Borisa Bieriezowskiego, który zginął w podejrzanych okolicznościach. Teraz skonfiskowany przez władze Francji pałac zmienił właściciela. Pałac rosyjskiego oligarchy

Garoupe – pałac rosyjskiego oligarchy

Pałac Garoupe leży na malowniczym przylądku Antibes, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Morze Śródziemne. Został zbudowany w 1907 roku przez angielskiego magnata Charlesa McLarena, który chciał stworzyć sobie rajską rezydencję. Pałac szybko stał się miejscem spotkań i imprez dla elity kulturalnej i towarzyskiej. Wśród gości pałacu byli tacy sławni ludzie jak Pablo Picasso, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald czy Winston Churchill.

Pałac ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni i składa się z willi głównej i pięciu innych budynków. Otocza go 10 hektarów parku, w którym znajdują się basen, kort tenisowy i fontanna. Wnętrza pałacu zachwycają bogactwem i elegancją, a także licznymi dziełami sztuki.

Nie zawsze był oazą spokoju i piękna. W 1996 roku nieruchomość zakupiła pewna spółka inwestycyjna, która okazała się być tylko przykrywką dla prawdziwego nabywcy. Tak naprawdę, był nim Boris Bieriezowski, jeden z najpotężniejszych i najbogatszych ludzi w Rosji w latach 90. XX wieku. Bieriezowski jako bliski współpracownik prezydenta Borysa Jelcyna i miał duży wpływ na politykę i gospodarkę kraju. Był też właścicielem wielu firm i mediów, a jego majątek szacowano na miliardy dolarów.

Brudna kasa

Bieriezowski kupił pałac Garoupe za 30 milionów dolarów, ale nie cieszył się nim długo. W 2000 roku, po dojściu do władzy Władimira Putina, Bieriezowski stał się jednym z jego głównych przeciwników i musiał uciekać z Rosji. Oskarżony o defraudację i pranie brudnych pieniędzy, znalazł schronienie w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny. Tam też zmarł w 2013 roku w swoim domu w Surrey, podobno na skutek samobójstwa. Jego śmierć budzi jednak wiele wątpliwości i spekulacji, również podejrzewano, że został zamordowany na zlecenie Kremla.

Po śmierci Bieriezowskiego, pałac Garoupe został skonfiskowany przez francuski wymiar sprawiedliwości, który uznał, że był kupiony za nielegalnie zdobyte pieniądze. Pałac trafił na aukcję, organizowaną przez Agencję Odzyskiwania i Zarządzania Aktywami Skonfiskowanymi (Agrasc). W 2023 roku pałac sprzedano.

Nowy właściciel 

Według francuskiego dziennika „Nice-Matin”, pałac Garoupe nabył za kwotę 65 milionów euro, Jan Koum amerykański miliarder, współzałożyciel aplikacji WhatsApp. Koum to urodzony na Ukrainie Amerykanin, który w 2014 roku sprzedał WhatsApp za 19 miliardów dolarów Facebookowi. Od tego czasu Koum jest niewątpliwie jednym z najbogatszych ludzi na świecie, z majątkiem szacowanym na ponad 10 miliardów dolarów.

Jan Koum to znany miłośnik samochodów i kolekcjoner Porsche. Ma też słabość do pięknych i historycznych nieruchomości. Wcześniej kupił już kilka willi i apartamentów w Kalifornii i Nowym Jorku. Teraz postanowił zainwestować w pałac Garoupe, który urzekł go swoim urokiem i lokalizacją. Koum planuje odrestaurować pałac i uczynić go swoją prywatną rezydencją, gdzie będzie mógł odpoczywać i cieszyć się życiem.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia