Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Premier Tusk wkracza na front rolniczych protestów. 9 mln nadwyżki zbożowej to duże wyzwanie. Do tego dochodzi Zielony Ład i trudny ukraiński... no właśnie: rywal czy partner?

149

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szczyt rolniczy w Warszawie Tusk
Szczyt rolniczy w Warszawie. Trudne popołudnie czeka Donalda Tuska

Premier Donald Tusk zwołał rolniczy szczyt w Warszawie, aby omówić te kwestie z przedstawicielami protestujących grup rolniczych. Jego celem jest uzgodnienie szczegółów i znalezienie kompromisu, który pozwoli zrealizować cele ekologiczne Unii Europejskiej, jednocześnie minimalizując negatywne skutki dla polskiego rolnictwa. Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Premier jest gotowy także na dyskusję z rolnikami o możliwości czasowego zamknięcia granicy z Ukrainą i wstrzymania lub ograniczenia handlu z tym krajem, co może mieć wpływ na rynek rolny w Polsce.

Donald Tusk podkreślił, że problem nadwyżki zboża w Polsce jest poważny. Wiąże się 9 milionami ton zboża w magazynach, a zbiory letnie jeszcze się nie rozpoczęły. Premier zaznaczył również istnienie nadwyżki zboża w Europie, przekraczającej 20 milionów ton.

D. Tuska rozmowy o kiełbasie i zbożu

Warto zauważyć, że premier Tusk wyraził gotowość do poważnej rozmowy o limitach, zwłaszcza tych, które zaproponowała Bruksela i Kijów. Premier jednak uznaje, że propozycje te są dla Polski nie do zaakceptowania. W tym kontekście Polska proponuje, aby okresem referencyjnym, jeśli chodzi o ilość produktów rolnych mogących napływać z Ukrainy bez cła, był czas sprzed wojny.

Premier Tusk podkreślił potrzebę znalezienia rozwiązania, które ochroni polski rynek rolniczy przed nierówną konkurencją. Chodzi o takie, które jednocześnie będzie długotrwałe i wspierać będzie interesy obu stron. Jedną z propozycji premiera jest wprowadzenie dopłat do zboża oraz innych inicjatyw, które pomogą w szybkiej jego sprzedaży.

Rozpoczynające się właśnie spotkanie premiera Tuska z protestującymi rolnikami może być kluczowym momentem w poszukiwaniu kompromisu i rozwiązania problemów dotykających polskie rolnictwo. Jednakże, decyzje podejmowane w tej sprawie będą miały istotne konsekwencje zarówno dla rolników, jak i dla całej gospodarki kraju. Dlatego też ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy ochroną interesów rolników a realizacją celów polityki rolnej i ekologicznej.

Ziełony Ład wprowadził chaos

Zielony Ład jest to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu przyspieszenie transformacji ekologicznej i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest to szeroki pakiet środków obejmujący różnorodne sektory gospodarki, takie jak energetyka, transport, rolnictwo, czy też przemysł.

Jednym z głównych punktów Zielonego Ładu dotyczącym rolnictwa jest tzw. „strategia od roli do stołu”. Ma ona na celu promowanie zrównoważonej produkcji rolnej, ograniczenie zużycia pestycydów i nawozów, oraz zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego. Ponadto, inicjatywa ta zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora rolniczego.

Jednakże, pomimo długofalowych korzyści dla środowiska naturalnego, wielu rolników obawia się negatywnych skutków, jakie mogą wyniknąć z wdrażania Zielonego Ładu. W szczególności, obawiają się oni utraty konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Ponadto wzrostu kosztów produkcji oraz ograniczeń dotyczących stosowania niektórych metod produkcji rolnej.

W Polsce, rolnicy organizują liczne protesty przeciwko wdrażaniu Zielonego Ładu. Argumentują, że może to prowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych mniejszych i średnich.]

Kompromis potrzebny na wczoraj.

Ostateczne decyzje dotyczące wdrażania Zielonego Ładu w Polsce będą miały istotne konsekwencje dla całej branży rolniczej oraz dla gospodarki kraju jako całości. Dlatego też konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy celami ochrony środowiska a potrzebami rolników, aby zapewnić zrównoważony rozwój sektora rolno-spożywczego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia