Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Premier Tusk wkracza na front rolniczych protestów. 9 mln nadwyżki zbożowej to duże wyzwanie. Do tego dochodzi Zielony Ład i trudny ukraiński... no właśnie: rywal czy partner?

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk apeluje do rolników
Donald Tusk apeluje do rolników - nie blokujcie granicy z Ukrainą

Premier Donald Tusk zwołał rolniczy szczyt w Warszawie, aby omówić te kwestie z przedstawicielami protestujących grup rolniczych. Jego celem jest uzgodnienie szczegółów i znalezienie kompromisu, który pozwoli zrealizować cele ekologiczne Unii Europejskiej, jednocześnie minimalizując negatywne skutki dla polskiego rolnictwa. Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Szczyt rolniczy w Warszawie – czy będzie dialog w Centrum DIALOG?

Premier jest gotowy także na dyskusję z rolnikami o możliwości czasowego zamknięcia granicy z Ukrainą i wstrzymania lub ograniczenia handlu z tym krajem, co może mieć wpływ na rynek rolny w Polsce.

Donald Tusk podkreślił, że problem nadwyżki zboża w Polsce jest poważny. Wiąże się 9 milionami ton zboża w magazynach, a zbiory letnie jeszcze się nie rozpoczęły. Premier zaznaczył również istnienie nadwyżki zboża w Europie, przekraczającej 20 milionów ton.

D. Tuska rozmowy o kiełbasie i zbożu

Warto zauważyć, że premier Tusk wyraził gotowość do poważnej rozmowy o limitach, zwłaszcza tych, które zaproponowała Bruksela i Kijów. Premier jednak uznaje, że propozycje te są dla Polski nie do zaakceptowania. W tym kontekście Polska proponuje, aby okresem referencyjnym, jeśli chodzi o ilość produktów rolnych mogących napływać z Ukrainy bez cła, był czas sprzed wojny.

Premier Tusk podkreślił potrzebę znalezienia rozwiązania, które ochroni polski rynek rolniczy przed nierówną konkurencją. Chodzi o takie, które jednocześnie będzie długotrwałe i wspierać będzie interesy obu stron. Jedną z propozycji premiera jest wprowadzenie dopłat do zboża oraz innych inicjatyw, które pomogą w szybkiej jego sprzedaży.

Rozpoczynające się właśnie spotkanie premiera Tuska z protestującymi rolnikami może być kluczowym momentem w poszukiwaniu kompromisu i rozwiązania problemów dotykających polskie rolnictwo. Jednakże, decyzje podejmowane w tej sprawie będą miały istotne konsekwencje zarówno dla rolników, jak i dla całej gospodarki kraju. Dlatego też ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy ochroną interesów rolników a realizacją celów polityki rolnej i ekologicznej.

Ziełony Ład wprowadził chaos

Zielony Ład jest to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu przyspieszenie transformacji ekologicznej i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest to szeroki pakiet środków obejmujący różnorodne sektory gospodarki, takie jak energetyka, transport, rolnictwo, czy też przemysł.

Jednym z głównych punktów Zielonego Ładu dotyczącym rolnictwa jest tzw. „strategia od roli do stołu”. Ma ona na celu promowanie zrównoważonej produkcji rolnej, ograniczenie zużycia pestycydów i nawozów, oraz zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego. Ponadto, inicjatywa ta zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora rolniczego.

Jednakże, pomimo długofalowych korzyści dla środowiska naturalnego, wielu rolników obawia się negatywnych skutków, jakie mogą wyniknąć z wdrażania Zielonego Ładu. W szczególności, obawiają się oni utraty konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Ponadto wzrostu kosztów produkcji oraz ograniczeń dotyczących stosowania niektórych metod produkcji rolnej.

W Polsce, rolnicy organizują liczne protesty przeciwko wdrażaniu Zielonego Ładu. Argumentują, że może to prowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych mniejszych i średnich.]

Kompromis potrzebny na wczoraj.

Ostateczne decyzje dotyczące wdrażania Zielonego Ładu w Polsce będą miały istotne konsekwencje dla całej branży rolniczej oraz dla gospodarki kraju jako całości. Dlatego też konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy celami ochrony środowiska a potrzebami rolników, aby zapewnić zrównoważony rozwój sektora rolno-spożywczego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia