Gospodarka USA ciągle ma się dobrze pomimo mniejszego wzrostu zatrudnienia

Gospodarka USA ciągle ma się dobrze pomimo mniejszego wzrostu zatrudnienia i wydatków zewnętrznych jak wsparcie Ukrainy

71

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

gospodarka USA wciąż silna
gospodarka USA wciąż silna

Wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych znacznie zwolnił w zeszłym miesiącu, dodano zaledwie 175 000 stanowisk. Jest to najniższy wynik od października 2023 roku. Sygnalizuje, że rynek pracy zaczyna się ochładzać pod wpływem działań Rezerwy Federalnej mających na celu obniżenie inflacji. Mimo wszystko gospodarka USA jest lokomotywą Świata.

bezrobocie w USA to tylko 3,9%

Mimo spowolnienia, rynek pracy pozostaje silny. Stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie 3,9%. Prawie połowa kwietniowego wzrostu zatrudnienia przypadła na sektor opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Ekonomiści spodziewają się, że tempo wzrostu liczby miejsc pracy nadal będzie spadać w nadchodzących miesiącach. Kluczowe będzie jednak, aby nie spadło ono zbyt gwałtownie, ponieważ mogłoby to wywołać recesję.

Rezerwa Federalna będzie bacznie obserwować dane o zatrudnieniu. Będą one miały wpływ na to, jak szybko bank centralny zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych.

Dla polskich czytelników najważniejsze jest, że spowolnienie wzrostu liczby miejsc pracy w USA może mieć wpływ na globalną gospodarkę. Może to doprowadzić do spadku cen surowców i towarów, co z kolei może korzystnie wpłynąć na polską gospodarkę.

Inflacja w USA nadal wysoka co będzie miało wpływ na gospodarkę UE

  • Ogólna stopa inflacji CPI (Wskaźnik cen konsumpcyjnych) wynosi 6,1% rok do roku. To oznacza wzrost cen między kwietniem 2023 a kwietniem 2024.
  • Bazowa stopa inflacji CPI, która wyklucza zmienne ceny żywności i energii, wynosi 3,8% rok do roku.

Analitycy przewidują, że inflacja w USA będzie systematycznie spadać w kolejnych miesiącach, lecz nadal pozostanie powyżej celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej, który wynosi 2%. Prognozy są różne; niektórzy ekonomiści spodziewają się spadku inflacji do 5% do końca 2024 roku, inni zaś przewidują, że inflacja utrzyma się na poziomie powyżej 5% przez cały rok. Gospodarka USA nadal najsilniejsza na świecie pomimo licznych zawirowań.

Czynniki Wpływające na Inflację:

  1. Polityka Monetarna Rezerwy Federalnej: W odpowiedzi na rosnącą inflację, Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, co ma na celu ochłodzenie gospodarki i zredukowanie presji inflacyjnej. Ta polityka może jednak prowadzić do spowolnienia gospodarczego i wzrostu stopy bezrobocia.
  2. Ceny Surowców: Globalne konflikty, jak wojna w Ukrainie, spowodowały wzrost cen surowców, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego. To z kolei przekłada się na wyższe koszty produkcji i finalne ceny produktów dla konsumentów.
  3. Problemy z Łańcuchem Dostaw: Nadal istniejące zakłócenia w łańcuchach dostaw mogą utrudniać produkcję i dystrybucję towarów, co dodatkowo napędza wzrost cen.

Inflacja jest zjawiskiem wielowymiarowym, które jest kształtowane przez różnorodne, często nieprzewidywalne czynniki. Prognozy inflacyjne są z natury obarczone niepewnością i mogą ulegać zmianom wraz z pojawieniem się nowych danych ekonomicznych. Ważne jest, aby śledzić te zmiany i analizować wpływ poszczególnych czynników na ogólny stan gospodarki.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia