3 Zlot Klasyków PRL 27.08 to gratka, oczywiście dla wszystkich. Dla tych, którzy minioną epokę pamiętają z własnych doświadczeń, a także z opowiadań czy materiałów archiwalnych. Tegoroczne spotkanie to już 3 edycja imprezy. Wydarzenie odbędzie się w Gowarzewie (pow. poznański) w niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie.
3 Zlot Klasyków PRL 27.08
Uroczyste rozpoczęcie zlotu przewidziane jest na godzinę 10.00. W programie zaplanowano szereg atrakcji w czasie których „powieje peerelem”, bez wątpienia w sensie absolutnie pozytywnym. Po około 20 kilometrowym rajdzie „Slalomem przez Gminę Kleszczewo” czekają nas prawdziwe hity, a zatem:
prezentacja pojazdów;
Mistrzostwa Zlotu Klasyków PRL w grze w kapsle;
mała wystawa sprzętu z czasów PRL.
Zgodnie z regulaminem w zlocie uczestniczyć mogą samochody wyprodukowane w tzw. „bloku wschodnim” do roku 1991 oraz pojazdy tzw. „zachodnie” wyprodukowane do roku 1989. Wyjątkiem są pojazdy marki Fiat 126 p, Polonez i Żuk, które zwolnione są z ograniczenia dot. roku produkcji. Organizator nałożył też ograniczenia jeżeli chodzi o ilość. W Zlocie uczestniczyć może maksymalnie 100 pojazdów jednośladowych, 200 pojazdów dwuśladowych (wykluczając pojazdy rolnicze i ciężarowe), 5 ciągników rolniczych spełniających powyższe kryteria.
3 Zlot Klasyków PRL 27.08 – rejestracja
Aby zarejestrować pojazd do udziału w Zlocie należy do 22 sierpnia 2023r. przesłać zgłoszenie na adres email: biuro@gokis.kleszczewo.pl wpisując odpowiednio:
w tytule wiadomości: ZLOT + nr rejestracyjny pojazdu
w treści wiadomości: Imię nazwisko, nr telefonu, nr rejestracyjny pojazdu, markę i model pojazdu, rok produkcji pojazdu, zaznaczyć pojazd jednośladowy/dwuśladowy, zaznaczyć potrzebę wystawienia FV, dopisać: Oświadczam, że zapoznałam/em się z regulaminem Zlotu. Następnie wpłacić wpisowe w wysokości 20 zł za pojazd w terminie do 22 sierpnia 2023 (liczy się data wpływu) na
rachunek bankowy nr 38 9076 0008 2001 0015 1177 0001 wpisując w tytule przelewu: ZLOT – nr rejestracyjny zgłaszanego pojazdu. Wpłata przeznaczona będzie na pakiet startowy dla pojazdu (kubek, wlepka, posiłek).
Ostatnim etapem rejestracji jest dostarczenie w dniu Zlotu wypełnionej karty kwalifikacyjnej (zał. 1 Regulaminu) – do biura Zlotu.
Motoryzacja w PRL – u – garść ciekawostek.
Historia polskiej motoryzacji zaczyna się w 1893 roku, kiedy powstają zakłady Ursus, znane początkowo z produkcji traktorów. Natomiast Centralne Warsztaty Samochodowe założone w 1918 roku to jedne z najbardziej znanych producentów samochodów w II Rzeczpospolitej Polskiej.
Mianowany przez organizatorów Honorowym Autem Zlotu Polski Fiat 126p, znany jako „maluch”, był najbardziej znanym oraz najliczniej produkowanym samochodem w historii Polski. Na rynek wypuszczono dokładnie 3 318 674 egzemplarzy. Natomiast jeśli chodzi o Syrenę łącznie wyprodukowano 521 311 egzemplarzy. Produkcja samochodu o nazwie Syrena 100 ruszyła w 1957 roku jako ulepszona wersja ostatniego prototypu. Usprawniono wtedy jednostkę napędową S-15, która miała wtedy 27 KM mocy maksymalnej.
Jeżeli interesujesz się historią motoryzacji polecamy Twojej uwadze inne artykuły.