Chiptuning samochodu – podstawowa wiedza

1918

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chiptuning samochodu
Źródło: grandservice.pl

Chiptuning samochodu czyli jedno z najważniejszych zagadnień w tuningu.

Chiptuning samochodu, żaden proces tuningowania auta nie może się bez niego obyć. Postanowiliśmy więc zebrać najważniejsze informacje na temat chiptuningu w tym jednym tekście. Informacje o tym, kiedy powinno się stosować chiptuning, jakie silniki reagują na niego najlepiej etc. Słowem, wszystko co chcielibyście wiedzieć zanim podejmiecie się chiptuningu.

Chiptuning samochodu – co to jest

Chiptuning samochodu
Źródło: grandservice.pl

Producenci samochodów często pozostawiają w silnikach duży zapas wielu parametrów po to, aby „uwalniać” je w nowszych modelach czy też dopasowywać do wyposażenia, wielkości, czy też masy konkretnego modelu. Dokładnie ten sam silnik może mieć aż kilka różnych wartości mocy i momentu obrotowego. Stosując chiptuning, czyli modyfikację fabrycznego oprogramowania komputera sterującego silnikiem mamy możliwość na regulację i wydobycie „ukrytych” parametrów w dużym zakresie dowolności, tak w skrócie można opisać chiptuning w jego najprostszej formie.

Chiptuning samochodu – Które silniki lubią chiptuning

Chiptuning samochodu
Źródło: autokult.pl

Chiptuning doskonale sprawdza się w doładowanych silnikach dieslowskich. Można również dokonywać zmian sterowników w silnikach wolnossących jednak nie zawsze będzie się to wiązało  przyrostem mocy; raczej z podniesieniem ogranicznika obrotów lub prędkości. Istnieje mit mówiący o tym, że samochód który posiada przebieg powyżej 200 000 km nie nadaje się już do chiptuningu. Nie jest to stwierdzenie prawdziwe. Często okazuje się, że samochody nawet z przebiegiem rzędu 300 – 400 tys. kilometrów są bardzo zadbane i nie ma przeciwwskazań, aby poprawić jego osiągi. Wszystko zależy tak naprawdę od tego z jakim samochodem mamy do czynienia i czy właściciel traktował je z należytą czułością. Chociaż faktem jest to, że im większy przebieg tym silnik jest w gorszej formie, jednak nie ma magicznej granicy 200 000 km, która nagle sprawia, że chiptuning jest niemożliwy. Sami sprawdźcie czy wasz silnik, będzie nadawał się do tego, aby zastosować w nim proces chiptuningu. Jeżeli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić.

Chiptuning samochodu – czy wiąże się z utratą gwarancji?

Chiptuning samochodu
Źródło: grandservice.pl

Jest to wyjątkowo często pojawiające się pytanie w dziedzinie chiptuningu i co ciekawe, bardzo dobrze, że osoby zainteresowane poruszają taką kwestię. Modyfikację z zastosowaniem powerboxu często stosuje się wówczas, gdy auto jest na gwarancji. Należy pamiętać, że w nowoczesnych pojazdach  komputer pamięta każdą zmianę oprogramowania i jest to bardzo łatwe do wykrycia przez serwis, który jest gwarantem danego samochodu. W autach pogwarancyjnych w większości przypadków zalecany jest jednak chiptuning, ten zmieniający całkowicie oprogramowanie. Daje to możliwość bardziej dokładnego i bezpieczniejszego  wyregulowania eliminującego ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości. Wiele autoryzowanych serwisów danych marek, regularnie przy każdym przeglądzie sprawdza czy chiptuning był wykonany. Jeżeli tak, to stracicie gwarancje. W końcu jest to dość poważna ingerencja w samochód.

Chiptuning samochodu – najpopularniejsze metody

Istnieje naprawdę wiele sposobów na przeprowadzenie chiptuningu. Niektóre sterowniki należy rozebrać i programować w warunkach laboratoryjnych, jednak w większości przypadków programowanie odbywa się przez gniazdo diagnostyczne OBD (On – Board Diagnostics). Jest również inny sposób podniesienia parametrów silnika, mylony często z chiptuningiem polegający na zastosowaniu modułu zewnętrznego tzw. Powerboxy. Jest to dodatkowe urządzenie wpinane w system pojazdu modyfikujące sygnały z czujników i wprowadzające zmiany w odczytach komputera sterującego silnikiem. Potrafią one wpływać na dawkę paliwa, ciśnienie doładowania etc. Wszystko to wpływa na moc pojazdu.

Jak widać chiptuning jest relatywnie prostą sprawą, a jednocześnie wpływa bardzo pozytywnie na sam pojazd i jego osiągi. Pamiętajcie zwłaszcza o tym, że samochód po chiptuningu traci gwarancje. Tymczasem, poczytaj o:tuning motocykla

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia