Jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas na wymianę akumulatora w samochodzie

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak ocenić kondycję akumulatora?
Jak ocenić kondycję akumulatora? Warto zająć się tym problemem, zanim kable staną się jedyną metodą rozruchu

Samochód w dzisiejszych czasach przestał być luksusem, a stał się środkiem transportu. Wielu zmotoryzowanych interesują takie pytania jak: jakie akumulatory samochodowe są najlepsze, urządzenie akumulatora samochodowego oraz zasada jego działania. Dziś w naszym artykule odpowiemy na te pytania, a także powiemy, czy możliwe jest ładowanie akumulatora samochodowego.

Diagnostyka samochodowego urządzenia prądotwórczego obejmuje oględziny urządzenia, jego podzespołów i części z nim związanych, a także wykonanie pomiarów napięcia i prądu. Przynajmniej dwa razy w roku należy sprawdzić napięcie paska napędowego, którego nadmierny luz prowadzi do spadku wydajności agregatu, a niekiedy może doprowadzić do awarii urządzenia. Raz w roku można sprawdzić elementy wyposażenia – mocowania, mostek diodowy, regulator napięcia i inne. Terminowa konserwacja akumulatora – czyszczenie zacisków, dolewanie wody destylowanej – również zagwarantuje brak problemów.

czas na wymianę akumulatora

Krótkie wyjazdy pozbawiają akumulator możliwości pełnego naładowania. Do tego wszystkiego należy dodać samorozładowanie, dodatkowych konsumentów energii, wahania temperatury. Z powodu tych czynników urządzenie szybciej traci swój potencjał.

Taki złożony mechanizm i element samochodu w swojej zasadzie ma kilka ważnych czynników, od których zależy ogólna wydajność pojedynczej baterii. Aby zrozumieć, jak utrzymać baterię, konieczne jest rozbicie każdego elementu indywidualnie:

 Poziom naładowania. Ważny czynnik, który bezpośrednio wpływa na długoterminową wydajność. Aby go zwiększyć, staraj się jak najczęściej utrzymywać stopień naładowania na wysokim podziale. Zwracaj uwagę na poziom naładowania. Nie skąpić na ładowaniu sieciowym.

Temperatura pracy. Wpływa ona bezpośrednio na zdolność rozruchową akumulatora. Pod wpływem niskich temperatur na rozładowanym akumulatorze elektrolity w nim zawarte mogą po prostu zamarznąć. Latem jest to obarczone odparowaniem płynu z elektrolitu.

Elektronika samochodu to chyba najważniejszy punkt. Niesprawny alternator dostarczający zbyt duże napięcie zniszczy akumulator. Przeładowanie również niszczy strukturę elektrod wewnątrz akumulatora.

Korozja i zasiarczenie. Na takie procesy nikt nie jest odporny. Pojawia się ona w wyniku ciągłej pracy i jest konsekwencją eksploatacji. Przed przejawami korozji można się uchronić poprzez dodatkową pielęgnację i stosowanie dodatku wody destylowanej podczas serwisowania akumulatora.

akumulator samochodowy
czas na wymianę akumulatora

Zdjęcie pochodzi z autodoc.pl

Częste rozładowywanie może być również spowodowane naturalnymi wibracjami, które występują podczas jazdy po nierównych drogach i na uszkodzonych nawierzchniach. Luźne mocowania i ciągłe wstrząsy przyczyniają się do możliwości pęknięcia urządzenia i uszkodzenia jego ogniw.

Wymiana akumulatora nie jest tak prosta, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. W końcu jego wymiana może spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej samochodu. A w niektórych pojazdach dostęp do akumulatora jest utrudniony. Na przykład w niektórych samochodach akumulator znajduje się pod przednim siedzeniem pasażera lub w bagażniku pod oponą zapasową. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz samodzielnie wymienić akumulator bez uszkodzenia układu elektrycznego, najlepiej skonsultuj się z profesjonalistą.

przeczytaj też o lodówce na kołach Trafic Izoterma

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia