Tesla, producent samochodów elektrycznych należący do Elona Muska, wycofał tysiące swoich nowych Cybertrucków ze względów bezpieczeństwa. A dokładnie istniejącego ryzyka, zablokowania się pedału przyspieszenia po jego wciśnięciu. CYBERTRUCK Elona Muska
Zagrożenie życia w CYBERTRUCK-u Elona Muska
Jak się okazuje, problem nie jest nowy i był wcześniej sygnalizowany przez jednego z pracowników producenta. Kosmicznie wyglądające Cybertrucki, znalazły już sporą grupę swoich nabywców, a przypomnijmy że w USA ich cena wynosi 61 tys. dolarów. Pick-up made in Tesla, powoli ujawnia swoje niedoróbki. Jedną z nich jest właśnie blokujący się pedał „gazu” tyle, że winę ponosi stylizowana nakładka anty-poślizgowa na pedale, która może się przesunąć i zahaczyć o element tapicerki wnętrza samochodu.
O problemie oraz akcji serwisowej poinformował Departament Transportu Stanów Zjednoczonych. Oznajmił, iż – „Zablokowany pedał przyspieszenia może spowodować niezamierzone przyspieszenie pojazdu, zwiększając ryzyko wypadku”. Wezwanie serwisowe dotyczy 3878 Cybertrucków, wyprodukowanych w okresie od listopada 2023 roku do kwietnia 2024. Jak wynika ze zgłoszenia złożonego rządowi USA, Tesla rozwiąże problem bezpłatnie.
Ostatnie zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego działania pedału przyspieszenia, wpłynęły do Tesli, 31 marca i 4 kwietnia bieżącego roku. Według producenta, winę za zaistniałą sytuację ponosi „niezatwierdzona zmiana” środka klejącego felerną nakładkę do pedału. Natomiast na dzień 15 kwietnia, Tesla nie posiada żadnych informacji o kolizjach, obrażeniach ani zgonach spowodowanych ową wadą.
Mniej zorientowanym Tesla przypomina, że naciśnięcie pedału hamulca spowoduje zignorowanie pedału przyspieszenia, co powinno spowodować zatrzymanie ciężarówki mimo zablokowanego w podłodze pedału „gazu”. Problem w tym, że nie każdy kierowca wykaże się w takiej sytuacji refleksem i opanowaniem. To nie pierwszy problem Tesli związany z bezpieczeństwem, produkowanych przez nią samochodów.
CYBERTRUCK Elona Muska to nie jedyny problem Tesli
Inżynier Cristina Balan twierdzi, że po raz pierwszy wyraziła wątpliwości dotyczące pedału hamulca w poprzednim samochodzie Tesli w 2014 roku. Balan martwiła się, że dywaniki zwijają się pod niektórymi pedałami, to prosta, ale potencjalnie śmiertelna wada konstrukcyjna, na którą skarżyli się klienci. Tutaj najprostszym sposobem pozbyciem się zagrożenia, było usunięcie dywanika kierowcy.
W styczniu, firma wycofała z rynku w Chinach, ponad 1,6 miliona samochodów, powodem były problemy związane z oprogramowaniem układu kierowniczego i systemami blokowania drzwi. W grudniu 2023 roku, Tesla wycofał z amerykańskiego rynku ponad dwa miliony samochodów, po tym jak organ regulacyjny stwierdził, że system autopilota w samochodzie jest częściowo wadliwy.
Jednak w obu przypadkach nie potrzeba było stawiać się fizycznie w serwisie. Tesla dokonała bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania.
Obecna akcja serwisowa, pojawia się w niełatwym dla Elona Muska okresie, spadającego popytu na samochody elektryczne, oraz rosnącą konkurencją. W wyniku spadku sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku, nastąpił spadek ceny akcji spółki.
Mogło ci umknąć: TESLA zwalnia 10% ze swoich ponad 140 tys. pracowników – kryzys w branży samochodów elektrycznych dopadł Elona Muska
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.