Okrągła rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa we wspólnocie

Okrągła rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa we wspólnocie

91

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Okrągła rocznica wejścia do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa w wspólnocie
Okrągła rocznica wejścia do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa w wspólnocie

Okrągła rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa we wspólnocie. Równo 20 lat temu czyli 1 maja 2004 roku miało miejsce historyczne wydarzenie dla naszego kraju. Wtedy to po II Wojnie Światowej, która przyniosła Polsce mnóstwo cierpienia, dziesiątkach lat pod panowaniem Związku Radzieckiego oraz komunizmu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Powstanie wspólnoty to była odpowiedź na wspomnianą II Wojnę Światową, która pochłonęła miliony ofiar na całym świecie. Nasze państwo dzięki byciu członkiem Unii Europejskiej dostało także przez te 20 lat mnóstwo pieniędzy. Pozwoliły one na niebagatelny rozwój Polski pod wieloma względami. Przeliczając na złotówki od 1 maja 2004 roku dostaliśmy z Unii Europejskiej niemal bilion złotych co musi działać na wyobraźnię. Bycie w wspólnocie to również kwestie bezpieczeństwa. Możliwe, że gdyby nie wejście do Unii Europejskiej, a także NATO bylibyśmy dziś na miejscu napadniętej przez Rosję, Ukrainy.

Okrągła rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa we wspólnocie – rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim

Ciekawą rozmowę z Aleksandrem Kwaśniewskim czyli ówczesnym prezydentem kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej przeprowadził portal onet.pl. Według byłego prezydenta decyzja o staniu się członkiem wspólnoty była w czołówce najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Kwaśniewski umieścił wstąpienie do Unii Europejskiej jako jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Obok tego wydarzenia postawił Chrzest Polski w 966 i odrodzenia państwa Polskiego po 123 latach bycia w niewoli. Zdaniem polityka dużą rolę w wejściu do Unii Europejskiej odegrał nieżyjący już polski papież Jan Paweł II. Nie jest tajemnicą, że Karol Wojtyła był autorytetem dla milionów Polaków oraz, że był zwolennikiem bycia Polski w Unii Europejskiej. To zapewne polski papież wielu przekonał do tej Unii. Aleksander Kwaśniewski jak mówi podczas swojej prezydentury odbył 20 spotkań z Janem Pawłem II i tematem każdej z rozmów była polityka.

Okrągła rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś mija 20 lat członkostwa we wspólnocie – waluta

Ciekawym tematem jest także sprawa wprowadzenia w naszym kraju euro jako waluty. Zadeklarowaliśmy chęć wstąpienia do strefy euro wraz z przystąpieniem do wspólnoty jednak jak dotąd od dawna naszą walutą jest złoty i nic nie zapowiada by szybko miało się to zmienić. Według Aleksandry Saczuk, prezeski zarządu Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, ekspertki do spraw europejskich i edukacji obywatelskiej pytanie brzmi nie czy tylko kiedy Polska będzie w strefie euro. Na koniec zaznaczmy, że zdecydowana większość Polek i Polaków jest zwolennikami naszego kraju w Unii Europejskiej. Są jednak też i tacy, którzy chcą wyjścia ze wspólnoty.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o rozmowie na antenie TVN24 z Leszkiem Millerem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia