W każdym samochodzie spalinowym występują: filtr oleju, filtr kabinowy, filtr paliwa oraz filtr powietrza. Stanowią one barierę ochronną, zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami wnętrze silnika oraz kabiny samochodu. Należy pamiętać o ich regularnej wymianie, aby cieszyć się długą i bezawaryjną eksploatacją samochodu. Każde zaniedbanie wymiany filtra na czas, to gorsze smarowanie silnika, pogorszenie jego warunków pracy i przyspieszone zużycie. Kiedy należy wymienić filtry w samochodzie? Te dane znajdziecie w instrukcji pojazdu. Filtry samochodowe – ich przeznaczenie
Filtry samochodowe – ich przeznaczenie – filtr oleju
Super ważny podzespół każdego silnika spalinowego. Choć z wyglądu niepozorny to wraz z olejem silnikowym gwarantuje prawidłową pracę silnika. Aby ten warunek był spełniony, musi być regularnie wymieniany wraz z olejem w silniku. To on odpowiada za oczyszczanie cyrkulującego oleju ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń, a w miarę upływu czasu traci on swoją wydajność. Jeśli filtr oleju nie będzie wymieniany w odpowiednich interwałach, w ekstremalnych okolicznościach może doprowadzić do kosztownej awarii silnika. O tym kiedy wymienić filtr oleju, decyduje moment wymiany oleju w silniku. Jeśli zostanie wymieniony jedynie olej, „zapchany” filtr nie będzie już filtrował oleju, tylko zanieczyszczał układ smarowania. Dane co do rodzaju oleju oraz interwału wymiany, znajdują się w książce serwisowej pojazdu.
Filtr przeciwpyłowy – filtr kabinowy
Występuje też pod nazwą filtr przeciwpyłowy. Spełnia on niebagatelną rolę jako strażnik naszego zdrowia. To właśnie on odpowiada za czystość powietrza, które trafia do wnętrza kabiny samochodu, zatrzymuje kurz i pyłki roślin oraz brzydkie zapachy. Na rynku, filtry kabinowe występują w kilku odmianach, filtry standardowe, filtry z aktywnym węglem oraz filtry antywirusowe. Filtry posiadające barierę z węgla aktywnego, redukują działanie między innymi ozonu, związków siarki i azotu (dwa ostatnie znajdują się w spalinach). Filtr antywirusowy, dodatkowo chroni pasażerów przed pleśniami, bakteriami oraz wirusami.
Koniecznie należy przestrzegać regularnej wymiany filtra kabinowego. Zaniedbanie tej czynności może przyczynić się do zjawiska parowania szyb wewnątrz kabiny, filtr pełen kurzu i innych zanieczyszczeń blokuje swobodny przepływ powietrza. Pomijając kwestię ograniczenia widoczności, zabrudzony filtr obniża wydajność klimatyzacji i staje się siedliskiem grzybów i bakterii. Najlepiej wykonywać tę czynność obsługową raz w roku, używając dobrych, renomowanych produktów. Operację można przeprowadzić we własnym zakresie, najczęściej filtr kabinowy znajduje się za schowkiem po stronie pasażera.
Filtry samochodowe – filtr paliwa
Dzięki niemu do silnika dociera paliwo, pozbawione zanieczyszczeń takich jak kurz, rdza ze zbiornika paliwa i innych drobin. Zanieczyszczone paliwo przyczynia się do szybszego zużycie wtryskiwaczy oraz pompy wysokiego ciśnienia.Nie wymieniony w porę filtr daje objawy w postaci problemów z uruchomieniem silnika, zwiększonego zużycia paliwa oraz utraty momentu obrotowego. W nieoczyszczonym paliwie może znaleźć się woda, a ta powoduje korozję silnika. Właściciele samochodów z silnikiem Diesla powinni traktować wymianę filtra paliwa równie serio jak wymianę oleju silnikowego. Zasadniczo w ich przypadku, taką wymianę powinno się przeprowadzać przed każdą zimą właśnie z powodu wody. Ogólnie zaleca się wymianę filtra paliwa co 10 tys. kilometrów w samochodach z silnikiem Diesla oraz w benzyniakach z bezpośrednim wtryskiem paliwa. W samochodach z silnikami benzynowymi, które mają pośredni wtrysk paliwa, dopuszcza się interwał wymiany filtra co 50 tys. kilometrów. Z powodu czasem bardzo utrudnionego dostępu, wymianę filtra warto zlecić mechanikowi samochodowemu.
Filtry samochodowe – filtr powietrza
Wymieniany na czas, umożliwia silnikowi „oddychanie pełną piersią” bez zasysania zanieczyszczeń do wnętrza. Zalecany interwał wymiany filtra powietrza to 10-15 tys. kilometrów i lepiej go przestrzegać. Zanieczyszczony, czy wręcz zapchany filtr powietrza, może zakłócać cykl spalania, przez blokowanie odpowiedniego dopływu powietrza. Wtedy można zauważyć wyższe spalanie, nierówną pracę silnika oraz spadek mocy. Pomijanie wymian filtra powietrza może przyczynić się poważnej awarii silnika, uszkodzenia gładzi cylindrów i tłoków oraz pierścieni tłokowych. Nie należy „oszczędzać” na materiałach eksploatacyjnych, filtr powietrza renomowanego producenta potrafi wychwycić do 99% zanieczyszczeń, które mogłyby dotrzeć do wnętrza silnika.
Jak widać wszystkie filtry znajdujące się w samochodach, odgrywają niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdów. Z tego względu, warto jest pamiętać o regularnych wymianach wszystkich filtrów. W ten sposób wydając stosunkowo niewielką kwotę można uniknąć ogromnych kosztów napraw i remontów.
Polecam materiał wideo: Wymiana oleju i filtra w automatycznej skrzyni biegów Hyundai i10
Może cię również zainteresować: Akumulator rozruchowy – jaki wybrać