Kraków tonie w smogu – gorzej jest tylko w Delhi

Jeśli planujesz weekendowy wypad do stolicy Małopolski, przemyśl ten pomysł jeszcze raz.

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kraków tonie w smogu - zdjęcie ilustracyjne miasta o wschodzi słońca. Budynki mieszkalne otoczone mgłą i tumanem smogu, w oddali dymiące kominy.
Kraków nie jest jedynym miastem z problemem smogu. (fot. ilustracyjna)

Kraków to miasto o bogatej historii, kulturze i zabytkach, które przyciąga miliony turystów z całego świata. Niestety, Kraków to także miasto, które boryka się z poważnym problemem smogu, który zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców oraz odwiedzających. Od kilku dni w grodzie Kraka, obowiązuje 2. stopień zagrożenia z powodu złej jakości powietrza. Jednocześnie w części Małopolski ogłoszono 3. najwyższy, stopień zagrożenia smogiem. W ten sposób, Kraków znalazł się na czołowych miejscach listy najbardziej zanieczyszczonych miast świata, wyprzedziło go jedynie Delhi. Jak doszło do takiej sytuacji i co można zrobić, aby się przed nią uchronić? Kraków tonie w smogu

Przyczyna smogu jest oczywista

Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na zanieczyszczeniu powietrza przez pyły zawieszone, tlenki azotu, tlenki siarki, węglowodory i inne szkodliwe substancje. Smog powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz, a także przez emisję z przemysłu, transportu i rolnictwa. Smog jest szczególnie niebezpieczny w zimie, gdy warunki pogodowe sprzyjają jego utrzymywaniu się nad ziemią, tworząc gęstą mgłę.

W Krakowie głównym źródłem smogu są piece węglowe, które ogrzewają domy i mieszkania. Mimo wprowadzenia zakazu palenia w piecach od 1 września 2019 r., wciąż jeszcze wiele osób nie zastosowało się do tego przepisu lub nie ma możliwości wymiany starego pieca na nowy, ekologiczny. Ponadto, smog z Krakowa rozprzestrzenia się na okoliczne gminy, gdzie nie obowiązują żadne obostrzenia i gdzie często spalane są śmieci lub niskiej jakości paliwa. To właśnie te gminy, nazywane krakowskim obwarzankiem, są głównym winowajcą zanieczyszczenia powietrza w regionie.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Smog ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, duszności, bóle głowy, zmęczenie, podwyższenie ciśnienia krwi, pogorszenie funkcji płuc i serca, a także zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, alergie, zapalenie płuc, nowotwory czy choroby układu krążenia. Smog szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami przewlekłymi i osób aktywnych fizycznie.

Smog nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także wpływa na jakość życia. Zanieczyszczone powietrze ogranicza widoczność, pogarsza estetykę krajobrazu, niszczy zabytki i roślinność, a także wpływa na nastrój i samopoczucie ludzi. Smog może również wpłynąć na gospodarkę, ponieważ zmniejsza atrakcyjność turystyczną miasta, obniża wydajność pracy i zwiększa koszty leczenia i ochrony środowiska.

Jak chronić się przed zabójczym smogiem?

Aby uniknąć szkodliwego wpływu smogu na zdrowie, najlepiej zostać w domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy ograniczyć przebywanie na powietrzu do minimum. Założyć maseczkę ochronną z filtrem, która ograniczy wdychanie niezdrowych pyłów PM10 i PM 2.5. Poza tym podczas obowiązywania 2. stopnia zagrożenia, czyli kodu pomarańczowego zalecane jest:

 • ograniczenie wysiłku fizycznego na zewnątrz,
 • ograniczenie wietrzenia pomieszczeń,
 • unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu czy używania dmuchaw do liści,
 • dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego powinny zostać w domach lub ograniczyć przebywanie poza pomieszczeniami zamkniętymi.

Kraków tonie w smogu i nie jest wyjątkiem

Aby poprawić jakość powietrza w Krakowie i Małopolsce, konieczne są długofalowe działania, takie jak:

 • wymiana starych pieców węglowych na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania,
 • kontrola i egzekwowanie przestrzegania zakazu palenia w piecach i spalania śmieci,
 • wprowadzenie obostrzeń dotyczących ogrzewania w gminach otaczających Kraków,
 • rozwój transportu publicznego
 • edukacja i informacja społeczeństwa o zagrożeniach smogu i sposobach jego ograniczania,
 • monitorowanie i prognozowanie jakości powietrza i ostrzeganie mieszkańców o zagrożeniach.

Smog to poważny problem, który dotyka nie tylko Krakowa. Także wielu innych miast i regionów w Polsce i na świecie. Nie możemy być obojętni na to zjawisko, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i życie. Musimy działać wspólnie i odpowiedzialnie, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

jak znaleźć dobrą szkołę jazdy w Krakowie?

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia