Odwilż w Polsce już od przyszłego tygodnia

Zaczynają się lekkie roztopy, piesi i kierowcy powinni zachować ostrożność.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odwilż w Polsce - na krawędzi dachu wiszą sople, fotka wykonana na tle zachodzącego słońca
Czy Święta będą białe? W górach pewnie tak.

Zima w Polsce odrobinę odpuści, obiecując mieszkańcom kraju kilka dni z wyższymi temperaturami. Prognozy meteorologiczne zapowiadają odwilż już od przyszłego tygodnia, a gwałtowne ocieplenie ma dotknąć zwłaszcza zachodnią część kraju. Oto, co przewidują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Odwilż w Polsce

Zmiany w Strukturze Atmosferycznej

W nadchodzącym tygodniu Europa Zachodnia będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem na Atlantyku. To układy frontów atmosferycznych będą kształtować pogodę na kontynencie. Wschód i południe kontynentu zaznaczą obecność wyżów, co może wpłynąć na ich warunki pogodowe.

Niestety, dla Polski prognozy są mniej łaskawe. Kraj znajdzie się w zasięgu niżu, zaś na zachodzie będzie oddziaływał front, przynosząc ze sobą cieplejsze powietrze polarnomorskie. Wschód kraju nadal pozostanie pod wpływem arktycznego powietrza, jednak nadzieją są zmiany atmosferyczne, które przyniosą ocieplenie.

Odwilż w Polsce niewątpliwie nadchodzi

Najważniejsze informacje dotyczące prognozowanej odwilży, skupiają się na oczekiwanym ociepleniu. Zachodnia część Polski będzie szczególnie uprzywilejowana, gdyż dominować będzie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Ze wzrostem gradientu barycznego prognozowane jest zwiększenie prędkości wiatru z zachodnich kierunków. Wynikające z tego korzyści to nie tylko odwilż, ale również poprawa jakości powietrza, dzięki napływowi cieplejszych mas powietrza.

Początek odwilży w Polsce przewiduje się na drugi weekend grudnia, konkretnie w okresie 10÷11 grudnia. Ciepły front atmosferyczny przyniesie ze sobą wzrost temperatury powietrza, choć mogą pojawić się także opady marznące, co stwarza ryzyko gołoledzi.

Ze względu na odpływ zimnego powietrza, spodziewane jest stopniowe topnienie pokrywy śnieżnej. Na obszarach ciepłych niżów barycznych, nastąpi napływ cieplejszych mas powietrza, co znacząco poprawi warunki atmosferyczne.

Śnieg na Święta niewykluczony

W połowie grudnia śnieg utrzyma się głównie na wschodzie, południowym-wschodzie i północnym-wschodzie Polski, zwłaszcza w górach. Przedzimowa aura z możliwymi ujemnymi temperaturami nocą, ale w ciągu dnia przeważnie dodatnimi, utrzyma się przynajmniej do 15÷18 grudnia. Świąteczny nastrój może jednak zostać podkreślony przez chłodniejsze temperatury w okresie bożonarodzeniowym.

Polska szykuje się na wyjątkowe zmiany w warunkach atmosferycznych. Oczekiwana odwilż w Polsce ocieplenie to dobry znak dla tych, którzy z niecierpliwością czekają na odrobinę ciepła w zimowych dniach. Mimo że śnieg stopniowo ustępuje, zimowe krajobrazy nadal będą nam towarzyszyć, a atmosfera świąteczna nie straci na wyjątkowości.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia