Sejm powoła komisje śledcze ds. afery wizowej i Pegasus’a

Przed nami powołanie dwóch niezwykle istotnych inicjatyw w życiu politycznym kraju; komisja śledcza ds. afery wizowej i Pegasus'a.

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

O godz. 10:00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie sejmu. Co dziś mamy "na tapecie"?
O godz. 10:00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie sejmu. Co dziś mamy "na tapecie"?

We wtorek Sejm wraca do pracy, głosując nad komisją śledczą ds. afery wizowej. Natomiast w środę zajmie się kwestią Pegasus’a.

Afera wizowa na widelcu

Komisja śledcza ds. afery wizowej będzie miała za zadanie wyjaśnić, czy doszło do nadużyć i zaniedbań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Przypomnijmy, że afera zainicjowana została przez publikacje dziennikarzy z „Gazety Wyborczej” i „Krytyki Politycznej” w sierpniu 2023 r. Dziennikarze oskarżyli Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) o handel wizami. Zarzuty obejmowały przyjmowanie łapówek przez urzędników MSZ od pośredników, którzy pomagali cudzoziemcom w uzyskaniu wiz do Polski.

Minister Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, wszczął wewnętrzne śledztwo i 2 sierpnia 2023 r. odwołał wiceministra Piotra Wawrzyka, odpowiedzialnego za konsularną obsługę cudzoziemców. Kolejne publikacje dziennikarzy ujawniły dowody na nadużycia i zaniedbania w MSZ i służbie konsularnej. W wyniku w.w działań sprawą zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli (NIK). W październiku 2023 r. w wyniku pełnej analizy, NIK potwierdziła nadużycia, krytykując brak kontroli nad wydawaniem wiz, niewystarczające szkolenia oraz wydanie ponad 268 tys. wiz schengenowskich w latach 2019-2023.

Skład komisji ds. afery wizowej

Klub Koalicji Obywatelskiej zdecydował o powołaniu Komisji Śledczej ds. afery wizowej. Jej celem jest rzetelne wyjaśnienie wydarzeń oraz potencjalnych skutków dla Polski. Przewodniczącym komisji został poseł Michał Szczerba. W skład komisji weszli również posłowie KO: Katarzyna Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Sławomir Nitras, Tomasz Zimoch. A także: Joanna Mucha, Jan Grabiec, Michał Urbaniak i Dariusz Joński.

Pegasus pod lupą

Sejmowa Komisja Ustawodawcza wydała pozytywną opinię dotyczącą projektu uchwały mającego na celu powołanie Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości i celowości działań operacyjno-rozpoznawczych z użyciem oprogramowania Pegasus. Będzie ona miała za zadanie wyjaśnić, czy doszło do nielegalnego szpiegowania obywateli polskich za pomocą oprogramowania Pegasus. Poseł Marek Ast z partii PiS zaproponował poprawkę, rozszerzającą zakres czasowy badań komisji śledczej od listopada 2007 r. do listopada 2023 r. Propozycja ta jednak nie zdobyła poparcia komisji, co może budzić pewne kontrowersje.

Koalicja Obywatelska zgłosiła poprawki, w tym dodanie organów powołanych do ścigania przestępstw oraz precyzyjne zdefiniowanie działań operacyjno-rozpoznawczych związanych z oprogramowaniem Pegasus. Celem poprawek było jasne określenie podmiotów i okresów badawczych, eliminując ewentualne nieścisłości. Chodziło o uniknięcie wątpliwości dotyczących zakresu śledztwa. Uchwała, jeśli przyjęta, zobowiązuje komisję do dogłębnego zbadania legalności, prawidłowości i celowości działań operacyjno-rozpoznawczych z użyciem oprogramowania Pegasus w latach 2015-2023. Kluby parlamentarne prezentują różne stanowiska, co do zakresu czasowego śledztwa, co może prowadzić do intensywnych debat podczas środowego posiedzenia.

Skład komisji ds. Pegasusa

Komisję powołał klub Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczącym komisji został poseł Marcin Kierwiński. W skład komisji weszli również posłowie KO: Kamil Bortniczuk, Dariusz Rosati, Joanna Schmidt. A także: Kamila Klaudia Wybrańczyk, Tomasz Siemoniak, Jan Grabiec i Michał Urbaniak.

Konkludując:

W najbliższym czasie Sejm podejmie dwie kluczowe inicjatywy śledcze. Inicjatywy te podkreślają istotne kwestie transparentności, bezpieczeństwa oraz etyki w funkcjonowaniu instytucji państwowych. Debaty nad ich zakresem czasowym i kompetencjami mogą być kluczowe w kontekście przyszłego rozwoju spraw.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia