Sejm w ogniu debat nad przyszłością mediów publicznych

Posłowie debatują nad projektem uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego, bezstronności i rzetelności mediów publicznych

250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W ogniu debat nad przyszłością mediów publicznych
W ogniu debat nad przyszłością mediów publicznych. Czy rzeczywiście będą neutralne?

W ogniu debat nad przyszłością mediów publicznych. W sejmie rozgorzała intensywna dyskusja nad projektem uchwały mającym przywrócić ład prawny w mediach publicznych.

Projekt Uchwały dla Mediów Publicznych

W sejmie rozpoczęła się gorąca debata wokół projektu uchwały, którego celem jest przywrócenie ładu prawnego, bezstronności i rzetelności w mediach publicznych. Obejmuje TVP, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową. Inicjatywa ta, zgłoszona przez posłów KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy została opublikowana na stronie Sejmu jako druk 117 i stanowi przedmiot intensywnych dyskusji. Według ekspertów, uchwała ma stworzyć podstawy do istotnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu wspomnianych mediów.

W uzasadnieniu do projektu uchwały zaznaczono, że w ciągu dwóch ostatnich kadencji Sejmu „publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji, a taki stan utrzymuje się do dzisiaj”.

Premier Donald Tusk zmierza z decyzjami przed świętami

Premier Donald Tusk zapowiedział, że decyzje dotyczące przyszłości mediów publicznych zostaną podjęte jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Projekt uchwały, ukierunkowany jest na naprawę fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz ochronę interesu publicznego. Premier Donald Tusk stanowczo podkreślił swoje zobowiązanie do przywrócenia neutralności mediów publicznych poprzez szybką inicjatywę legislacyjną. W wyrażonym optymizmie wyraził nadzieję na owocną współpracę z prezydentem i opozycją. Warto jednak zauważyć, że w budżecie na rok 2024 nie przewidziano środków dla mediów publicznych, a ich finansowanie stanie się możliwe po „uzdrowieniu” sytuacji. To kluczowy kontekst dla podejmowanych decyzji dotyczących przyszłości i finansowania mediów publicznych w Polsce.

Odwołanie członków Rady Mediów Narodowych

Przedstawiciel wnioskodawców, Bogdan Zdrojewski, przewodniczący komisji kultury (KO), stanowczo podkreślił, że projekt uchwały nie zakłada likwidacji stanu ustawowego. Skupia się na konieczności odwołania poszczególnych członków Rady Mediów Narodowych. Jego zdaniem, zasadniczym celem inicjatywy jest szybkie zlikwidowanie patologii obecnych struktur mediów publicznych.

Projekt uchwały opiera się na istotnym punkcie, jakim jest odwołanie się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. Dotyczy to konstytucyjnych kompetencji organów, zwłaszcza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Zdrojewski szczególnie podkreśla, że celem uchwały jest dokonanie oceny aktualnego stanu prawnego i skoncentrowanie się na rozwiązaniach, które przyczynią się do istotnej poprawy sytuacji w mediach publicznych.

Komentarz marszałka Szymona Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił podczas konferencji prasowej, że niżej izba parlamentu, na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym, zajmie się omawianą uchwałą. „Uchwały, a nie ustawy, są opiniami i apelami Sejmu – w mojej ocenie są tak istotne i dotyczą tak ważnych spraw (…), że rozważenie ich powinno odbyć się na sali plenarnej, nie w komisji. Dlatego pierwsze czytanie tych uchwał odbędzie się na posiedzeniu plenarnym” – zaznaczył Hołownia. Podkreślił również, że uchwała „jest opinią i apelem Sejmu”. Wspomniał także że nie generuje „takich skutków, jakie niesie za sobą ustawodawstwo”. Uchwała wyraża istotne wątpliwości co do funkcjonowania Rady Mediów Narodowych – oświadczył Hołownia.

Podczas tej debaty posłowie kształtują istotne konsekwencje dla struktury mediów, ich niezależności oraz dla jakości przekazu medialnego. Społeczeństwo oczekuje skutecznych rozwiązań, które przywrócą zaufanie do mediów publicznych i zapewnią pluralizm informacyjny.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia