Nowy rozdział w historii „afery gruntowej”. Uchylenie mandatów Wąsika i Kamińskiego oraz pomyłka Hołowni.

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wraca na pierwszy plan, otwierając debatę na temat granic prerogatyw prezydenta.

234

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kamiński i Wąsik trafią do więzienia?
Kamiński i Wąsik trafią do więzienia?

Sprawa dotycząca byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, powraca na pierwsze strony gazet po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uchylił ułaskawienie prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzja ta otwiera nowy rozdział w długiej historii „afery gruntowej” z 2007 roku.

Początek historii

W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Kamińskiego i Wąsika na trzy lata więzienia. Oskarzenie dotyczyło przekroczenia uprawnień i nielegalnych działań operacyjnych CBA podczas wspomnianej afery. Jednak prezydent Duda ułaskawił obu byłych szefów, co spotkało się z krytyką opinii publicznej.

Decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie o ułaskawieniu, argumentując, że jest to sprzeczne z prawem. To otworzyło drogę do ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd okręgowy. Prezydencka minister, Małgorzata Paprocka, nazwała to orzeczenie „zdumiewającym” i podkreśliła, że prerogatywą prezydenta jest stosowanie aktu łaski, co nie podlega kontroli sądu.

Uchylenie mandatu parlamentarnego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o uchyleniu mandatu parlamentarnego dla Kamińskiego i Wąsika po otrzymaniu wyroku skazującego na karę dwóch lat więzienia. Niestety, w uzasadnieniu pojawił się błąd dotyczący daty wyroku, co może rzutować na ważność tej decyzji.

Kontrowersje i reakcje społeczne

Cała sytuacja budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy ułaskawienia krytykują prezydenta za ingerowanie w sprawiedliwość, podczas gdy zwolennicy podkreślają jego prerogatywę do stosowania aktu łaski. Błąd w uzasadnieniu uchylenia mandatu parlamentarnego dodatkowo komplikuje sytuację, rzucając wątpliwości co do legalności tej decyzji.

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wraca na pierwszy plan, otwierając nowy rozdział w historii „afery gruntowej”. Rozpoczyna także debatę na temat granic prerogatyw prezydenta, niezależności sądów oraz roli parlamentu w takich sprawach.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia