Wstrząsająca strzelanina miała miejsce na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, pozostawiając w swoim śladzie ofiary śmiertelne i rannych. Plac Jana Palacha stał się miejscem tragedii związanym z tragicznym wydarzeniem sprzed lat. W 1969 roku student samospalił się na tym placu, protestując przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Teraz, po latach, to samo miejsce stało się świadkiem strzelaniny na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze.
Napastnikiem okazał się 24-letni student, wcześniej skonfliktowany z życiem, który wcześniej tego dnia zamordował swojego ojca w miejscowości Kralupy nad Vltavou. Położonej około 30 km na północ od Pragi. Według informacji policji, młody człowiek borykał się z poważnymi problemami psychicznymi i miał plany popełnienia samobójstwa po dokonaniu masakry. Napastnik został znaleziony martwy w jednej z sal wykładowych, z raną postrzałową w głowie.
Ofiarami tej tragicznej strzelaniny stali się studenci, pracownicy naukowi i administracyjni uniwersytetu, a także przypadkowi przechodnie. Wśród nich znaleźli się obcokrajowcy, m.in. Polacy, Niemcy i Włosi. Wielu z rannych zostało przewiezionych do szpitali, gdzie walczą o życie.
Czeski rząd ogłosił dzień 23 grudnia dniem żałoby narodowej
W tym dniu społeczeństwo uczci ofiary strzelaniny minutą ciszy, a w świątyniach na terenie całego kraju duchowni odprawią msze żałobne, aby upamiętnić tragiczne wydarzenia na Uniwersytecie Karola w Pradze. Prezydent Miloš Zeman i premier Andrej Babiš wyrazili swoje głębokie współczucie dla rodzin ofiar i społeczności akademickiej. Prezydent zapowiedział również pośmiertne odznaczenia niektórym z ofiar za ich bohaterstwo i poświęcenie.
Tragedia wywołała debatę na temat bezpieczeństwa i kontroli broni w Czechach, które posiadają jedne z najluźniejszych przepisów w Europie. Z danych z 2020 roku wynika, że w Czechach zarejestrowanych było ponad 900 tysięcy posiadaczy broni palnej, co stanowiło około 8,5 procenta ludności. Po strzelaninie politycy i eksperci domagają się zaostrzenia przepisów oraz wprowadzenia obowiązkowych badań psychologicznych dla kandydatów na posiadaczy broni.
Ta tragiczna strzelanina na Uniwersytecie Karola w Pradze stanie się nie tylko przyczyną żałoby narodowej, lecz także skłoni do głębokich refleksji nad potrzebą rewizji prawa dotyczącego broni palnej w Czechach.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej