Likwidacja fabryki silników spalinowych w Bielsku-Białej.

Eko dyrektywy UE doprowadziły do zamknięcia FCA Powertrain.

281

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Likwidacja fabryki - zbliżenie na czarną atrapę samochodu, na niej czerwone kółko, a w nim biały napis FIAT

W Bielsku-Białej kończy się historia produkcji silników spalinowych, które napędzały samochody osobowe marki Fiat. Spółka FCA Powertrain, należąca do Grupy Stellantis, ogłosiła, że zostaje postawiona w stan likwidacji. Decyzja ta jest efektem nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji spalin. Likwidacja fabryki silników spalinowych w Bielsku-Białej

500 pracowników straci pracę

Według informacji podanych przez związek zawodowy Metalowcy, działający w bielskiej fabryce, likwidacja spółki ma nastąpić do końca 2024 roku. Wszyscy pracownicy zostaną objęci zwolnieniami grupowymi, które mają się rozpocząć w lutym. Związkowcy dowiedzieli się o tej decyzji w środę, podczas spotkania z likwidatorem spółki, Andrzejem Tokarzem. Był on wcześniej dyrektorem FCA Powertrain.

Tokarz wyjaśnił, że główną przyczyną zamknięcia fabryki jest wprowadzenie przez Komisję Europejską nowych norm emisji spalin dla silników spalinowych. Te normy mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i walkę ze zmianami klimatu. W związku z tym, spadło zapotrzebowanie na silniki spalinowe, a tym samym rentowność ich produkcji. Dlatego Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników FCA Powertrain podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki.

Co dalej z pracownikami po likwidacji fabryki

Pracownicy FCA Powertrain nie mają wiele czasu na znalezienie nowego zajęcia. Likwidator spółki ma 20 dni na negocjacje z związkami zawodowymi dotyczące warunków rozwiązania umów o pracę. Pierwsze rozmowy zaplanowano na 9 stycznia 2024.

Terminy zwolnień będą zależne od potrzeb produkcyjnych spółki. Na razie wiadomo, że produkcja silników GSE ma się zakończyć do końca marca, silników SDE do końca kwietnia, a obróbka silników SDE do końca maja.

Dyrekcja FCA Powertrain zaproponowała pracownikom kilka opcji, które mają złagodzić skutki likwidacji fabryki. Jedną z nich jest oferta zatrudnienia w innych zakładach Grupy Stellantis, w Tychach lub Gliwicach. Drugą jest plan dobrowolnych odejść, który zakłada wypłatę odpraw dla osób, które zrezygnują z pracy w Grupie na co najmniej 5 lat. Trzecią jest zwolnienie w oparciu o Ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, która daje prawo do świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

FCA Powertrain nie jest pierwszą i nie ostatnią firmą, której pracownicy ponoszą koszty ratowania eko-systemu naszego globu, przez urzędników Unii Europejskiej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia