Konflikt w Sądzie Najwyższym. Sprawa Kamińskiego i Wąsika budzi kontrowersje

Konflikt w Sądzie Najwyższym wywołany przez odwołanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. I prezes SN postanowiła mówić o naruszeniu zasad niezawisłości sądów. Termin rozprawy wyznaczono na 10 stycznia.

208

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chaos prawny w Polsce: Czy stoimy na skraju przepaści?
Chaos prawny w Polsce: Czy stoimy na skraju przepaści?

W piątkowym oświadczeniu I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, odniosła się do odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Podkreślając, że wszelkie próby wpływania na wybór sędziów stanowią naruszenie zasad niezawisłości sądów. Oświadczenie to jest odpowiedzią na działania marszałka Sejmu, który przekazał odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Prezes Manowska zaznaczyła, że żaden przepis prawa nie przewiduje kierowania przez marszałka Sejmu pism do prezesa Sądu Najwyższego. W celu skierowania sprawy do określonej izby lub składu SN. Warto zauważyć, że odwołania dotyczą decyzji o wygaśnięciu mandatów Kamińskiego i Wąsika.

W środę wpłynęły odwołania do Izby Pracy, a terminy posiedzeń niejawnych wyznaczono na 10 stycznia. Warto podkreślić, że składy sędziowskie różnią się w obu sprawach. Skład sędziowski w sprawie Wąsika to sędziowie orzekający od niedawna, natomiast w przypadku Kamińskiego zasiądą ci, którzy orzekali przed 2018 rokiem. Zaskakującym zwrotem sprawy było postanowienie Izby Pracy o przekazaniu sprawy Wąsika do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Następnie Izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika. To wydarzenie wywołało kontrowersje, a marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, określił sytuację jako „bez precedensu”.

Konflikt w SN utrudniający działanie sądów

W odpowiedzi na te wydarzenia, prezes Izby Karnej SN, Zbigniew Kapiński, wydał zarządzenie, że właściwą do rozpatrzenia odwołania Kamińskiego jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jednak prezes Izby Pracy, Piotr Prusinowski, publicznie wyraził swoje wątpliwości co do kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Mimo kontrowersji, I prezes SN, Małgorzata Manowska, podkreśliła, że konflikt w Sądzie Najwyższym utrudnia wykonywanie obowiązków i zasugerowała, że jedynym rozwiązaniem może być dokonanie zmian w odpowiednich ustawach. Zapewniła również, że jest otwarta na konstruktywne rozmowy w tej sprawie.

Decyzje SN w sprawie odwołań Kamińskiego i Wąsika budzą zainteresowanie i kontrowersje społeczne. Oczekuje się dalszych rozwojów tej sprawy, a sytuacja w Sądzie Najwyższym staje się coraz bardziej skomplikowana.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie, to zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia