Fundacja FEDERA apeluje do Donalda Tuska o liberalizację prawa do aborcji

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie chce powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

231

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fundacja FEDERA apeluje do Donalda Tuska o liberalizację prawa do aborcji
Fundacja FEDERA apeluje do Donalda Tuska o liberalizację prawa do aborcji

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie chce powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Fundacja FEDERA apeluje do Donalda Tuska

Organizacja dedykowana obronie praw reprodukcyjnych – Fundacja FEDERA, zdecydowanie apeluje do premiera Donalda Tuska. Tematem apelu jest rozważenie i wspieranie liberalizacji prawa do aborcji w Polsce. W oficjalnym liście skierowanym do premiera, Fundacja wyraziła głęboką troskę o sytuację kobiet w kraju. Na pierwszy plan postawiła potrzebę dotrzymania obietnicy liberalizacji tego kontrowersyjnego zagadnienia.

W dokumencie przekazanym do Donalda Tuska, Fundacja FEDERA podkreśla, że obecne przepisy dotyczące aborcji w Polsce stawiają kobiety w trudnym położeniu. Ograniczają ich prawa reprodukcyjne oraz dostęp do bezpiecznych i legalnych procedur aborcyjnych. W związku z tym, apeluje o działania mające na celu złagodzenie restrykcyjnych regulacji i umożliwienie kobietom swobodnego wyboru w kwestii decyzji dotyczących ich ciał.

Organizacja przypomina o globalnym kontekście, w którym społeczeństwo uznaje prawa kobiet do decydowania o swoim ciele i zdrowiu za fundamentalne. Wzywa także premiera do zrozumienia pilnej potrzeby dostosowania polskiego prawa do standardów europejskich, z uwzględnieniem szanowania prywatności i godności kobiet.

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina, że wprowadzone 31 lat temu prawo było jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Dodatkowo, przepisy zaostrzył wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula wyraża nadzieję na liberalizację prawa do aborcji

Minister ds. równości Katarzyna Kotula wyraziła nadzieję, że Sejm w ciągu kilku najbliższych tygodni zajmie się projektami Lewicy. Projekty te dotyczą legalizacji aborcji do 12. tygodnia oraz depenalizacji aborcji i pomocy w niej. Oba projekty ustaw wprowadzają istotne zmiany w polskim prawodawstwie dotyczącym prawa do przerywania ciąży.

Pierwszy projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. To oznacza, że kobiety, które zdecydują się na przerwanie ciąży w tym okresie, będą mogły to zrobić legalnie i pod opieką medyczną. Taki krok może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka dla zdrowia kobiet. W obecnych warunkach często decydują się one na nielegalne, niebezpieczne zabiegi aborcyjne.

Drugi projekt ustawy o zmianie ustawy — Kodeks karny przewiduje depenalizację aborcji i pomocy w niej. Depenalizacja oznacza, że przerywanie ciąży nie będzie traktowane jako przestępstwo, co eliminuje ryzyko kryminalizacji kobiet decydujących się na ten krok oraz osób udzielających im pomocy. Ta zmiana ma na celu ochronę praw kobiet i zminimalizowanie presji społecznej oraz prawnego ryzyka związanego z wyborem przerywania ciąży.

Oto kilka argumentów za i przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce:

Argumenty za:

  • Prawo do aborcji jest prawem człowieka, które gwarantuje kobietom autonomię i wolność decyzji o własnym ciele.
  • Liberalizacja prawa aborcyjnego pozwoli zmniejszyć liczbę niebezpiecznych aborcji przeprowadzanych w nielegalnych warunkach.
  • Liberalizacja prawa aborcyjnego pozwoli kobietom w trudnej sytuacji życiowej podjąć świadomą decyzję o dalszym przebiegu ciąży.

Argumenty przeciw:

  • Aborcja jest zabójstwem nienarodzonego dziecka.
  • Liberalizacja prawa aborcyjnego prowadzi do wzrostu liczby aborcji.
  • Liberalizacja prawa aborcyjnego podważa tradycyjne wartości rodzinne.

Ostatecznie decyzja o tym, czy liberalizować prawo aborcyjne w Polsce, należy do polskiego społeczeństwa. Jednak jest to kwestia, która powinna być przedmiotem publicznej debaty, w której zostaną wysłuchane argumenty wszystkich stron.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia