Dwa tragiczne wypadki kolejowe w Polsce

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pociągom, które odpowiada za około 70% wszystkich wypadków.

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dwa tragiczne wypadki kolejowe w Polsce
Dwa tragiczne wypadki kolejowe w Polsce

Dwa tragiczne wypadki kolejowe, które miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce, znów stawiają społeczeństwo przed kwestią bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Oto szczegóły:

Wypadek w Wielkopolsce

Wczoraj doszło do tragicznego wypadku na trasie kolejowej Poznań-Piła. Pociąg zderzył się z ciężarówką na przejeździe kolejowym w okolicach Budzynia. Niestety, jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Poszkodowani to członkowie obsługi pociągu, którzy w chwili zderzenia znajdowali się z przodu pociągu. Trasa kolejowa Poznań-Piła jest obecnie zablokowana.

Wypadek w Zemborzycach

Tego samego dnia doszło do kolejnego wypadku. Pociąg zderzył się z samochodem na trasie Lublin – Stalowa Wola, w rejonie Zemborzyc. W wyniku zdarzenia ruch pociągów został wstrzymany. 20-letni kierowca mercedesa, który nie zdążył wyhamować przed przejazdem kolejowym, trafił do szpitala.

Statystyki wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce w 2023

Według danych Ministerstwa Infrastruktury w 2023 roku doszło do 177 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, w których zginęło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych. Oznacza to, że liczba wypadków wzrosła o 12 w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 1.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pociągom, które odpowiada za około 70% wszystkich wypadków. Kolejnymi przyczynami są:

 • Wjechanie na przejazd kolejowy pomimo sygnałów ostrzegawczych
 • Niezastosowanie się do przepisów dotyczących zatrzymania się przed przejazdem kolejowym
 • Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

Najwięcej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce odnotowuje się w okresie letnim, głównie z powodu zwiększonego ruchu na drogach.

Aby zmniejszyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce, konieczne jest podejmowanie działań zarówno na poziomie rządowym, jak i indywidualnym. Na poziomie rządowym należy m.in. inwestować w infrastrukturę drogową, zwiększać liczbę patroli policyjnych i prowadzić kampanie edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Na poziomie indywidualnym kierowcy powinni przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować szczególną ostrożność przed przejazdami kolejowymi.

Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazdy kolejowo-drogowe:

 • Zawsze ustępuj pierwszeństwa przejazdu pociągom.
 • Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowy, jeśli nie masz pewności, że zdążysz bezpiecznie przejechać.
 • Zawsze zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym, gdy pojawią się sygnały ostrzegawcze.
 • Nigdy nie przekraczaj przejazdu kolejowego pod opuszczonymi rogatkami.
 • Bądź szczególnie ostrożny w pobliżu przejazdów kolejowych, zwłaszcza w nocy i w czasie złej pogody.

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia