Trump o NATO, w cieniu wojny Rosji z Ukrainą

"Wypełnienie zobowiązań USA wobec NATO zależy od tego, jak będą nas traktować" - co dokładnie ma na myśli były Prezydent USA?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trump zdominował prawybory. Miażdżąca przewaga
Donald Trump przegrywa proces i musi zapłacić ponad 83 miliony dolarów w odszkodowania!

W nadchodzącym tygodniu w stanie Iowa odbędą się prawybory Partii Republikańskiej w wyborach na prezydenta. Według sondaży, Donald Trump jest jednoznacznie najpopularniejszym kandydatem, jednak za jego plecami toczą się zacięte boje. A mianowicie rywalizacja pomiędzy gubernatorem Florydy, Ronem DeSantisem, a byłą ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley. W środę, Trump wziął udział w formule z townhall w Des Moines, Iowa, gdzie odpowiedział na pytania dotyczące kluczowych kwestii polityki zagranicznej i wewnętrznej. Wśród poruszanych tematów znalazły się przynależność USA do NATO, kryzys migracyjny oraz trwający konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą.

Trump o NATO Wypełnienie zobowiązań USA wobec NATO zależy od tego, jak będą nas traktować

Trump podkreślił, że przyszłe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO będzie uzależnione od sposobu, w jaki kraje europejskie traktują Amerykę. Wskazał na potrzebę partnerskiego podejścia oraz sprawiedliwego udziału finansowego ze strony wszystkich członków Sojuszu. Kwestia ta stanowiła punkt zapalny w trakcie jego prezydentury. Chodzi o przeznaczanie ustalonych traktatowo środków na utrzymywania zdolności obronnych przez wszystkich członków paktu, a nie poleganie jedynie na sile Ameryki. Faktem jest, że za swojej prezydentury Trump nie był zadowolony z zaangażowania finansowego poszczególnych państw członkowskich. Nie dotyczy to Polski, ale np. Niemiec.

„Oni nas wykorzystywali. Kraje europejskie nas wykorzystywały (…) oszukiwały nas na handlu, wykorzystywały naszą ochronę. Poszedłem do nich i powiedziałem: nie będę was chronił. Oni powiedzieli: 'mówisz to poważnie?’ Powiedziałem, że tak. I następnego dnia zaczęły spływać miliardy dolarów”. – Oznajmił, odnosząc się do swojego wpływu na sytuację finansową tych krajów, w kontekście środków na pomoc Ukrainie.

Trump o Ukrainie – Zapobieżenie inwazji

Były prezydent podtrzymał stanowisko, twierdząc, że za jego kadencji Putin nie zaryzykowałby inwazji na Ukrainę. Krytykował także obecnego prezydenta Bidena za słabość, która mogła zachęcić Putina do agresji. Trump uważał, że decyzje Bidena przyczyniły się do wzrostu cen ropy, co dodatkowo wspomogło finansowanie rosyjskiej armii.

W marcu 2023 roku były prezydent publicznie apelował o natychmiastowe zakończenie wojny na Ukrainie. W swoim oświadczeniu podkreślał, że każdy kolejny dzień trwania konfliktu stanowił zwiększone ryzyko wybuchu wojny światowej. Trump wskazywał na istnienie zagrożeń związanych z długotrwałym konfliktem na Ukrainie, nazywając go „zastępczą bitwą”, co w jego ocenie eskalowało potencjalne niebezpieczeństwo globalnego konfliktu.

Polityka wewnętrzna USA

W kontekście polityki wewnętrznej, Donald Trump zapewnił, że w przypadku ewentualnego powrotu do Białego Domu nie będzie dążył do zemsty wobec swoich przeciwników politycznych. Wskazał, że nie aspiruje do roli dyktatora, co według niego jest przekłamane przez lewicowe media, prezentujące go w nieprawdziwym świetle. Trump jednoznacznie oświadczył, że nie poświęci czasu na działania zemsty, choć dodając, że zdaniem niektórych osób, taka reakcja nie byłaby pozbawiona pewnych racji.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia