Fryderyk X nowym królem Danii

Małgorzata II podpisała abdykację, odłożyła swoje pióro, powiedziała "Boże chroń Króla" po czym bez słowa wyszła... Jej syn Fryderyk X został królem.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fryderyk X
Fryderyk X nowym monarchą Królestwa Danii

W niedzielę, 14 stycznia 2024 roku, 55-letni Fryderyk X objął tron Danii po abdykacji swojej matki, 83-letniej królowej Małgorzaty II. Uroczystość przekazania tronu odbyła się na zamku Christiansborg w Kopenhadze. A zatem od dziś Fryderyk X nowym królem Danii

Fryderyk X nowym królem Danii

Zgodnie z tradycją, premier Danii Mette Frederiksen proklamowała następcę tronu z balkonu zamku po Radzie Stanu. Podczas tego spotkania, królowa Małgorzata II podpisała dokument o abdykacji. Po podpisaniu dokumentu, odkładając pióro, powiedziała: „Boże chroń króla”. Następnie wyszła, podpierając się laską. Honorowe miejsce monarchini przy długim stole zajął książę Fryderyk, stając się królem Fryderykiem X. Nie było aktu koronacji.

Król Fryderyk X i jego rodzina

Następnie cała rodzina królewska pojawiła się na balkonie. Jako pierwszy pojawił się wyraźnie wzruszony Fryderyk X. Premier Frederiksen podziękowała królowej za 53 lata jej rządów. Na cześć nowego króla wzniesiono kilkukrotnie okrzyki „hurra!”.

Królową została – pochodząca z Australii księżna Maria (Mary). Natomiast ich najstarszy syn, 18-letni Chrystian, został księciem koronnym, czyli następcą tronu. Oni również wraz z pozostałymi członkami rodziny wyszli na balkon i pozdrowili tłum.

Tłumy na ulicach Kopenhagi

Według duńskiej policji, w centrum Kopenhagi/ przed Zamkiem Christiansborg zebrało się około 150 tys. osób. Tłumy machały duńskimi chorągiewkami Małgorzacie II, gdy po raz ostatni jako królowa jechała karocą ze swojej rezydencji w Pałacu Amalienborg. Po abdykacji, Małgorzata wyjechała już samochodem.

Fryderyk X  i Zamek Christiansborg
Fryderyk X na Zamku Christiansborg rozpoczął swoje panowanie.

Fryderyk X jest najstarszym dzieckiem królowej Małgorzaty II i jej męża, Henryka de Laborde de Monpezata. Urodził się w Kopenhadze 26 maja 1968 roku. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Kopenhaskim, a także w London School of Economics. W 2004 roku poślubił Mary Donaldson, z którą ma czworo dzieci: księcia Christiana, księżniczkę Izabelę, księcia Vincenta i księżniczkę Josephine.

Fryderyk X jest popularnym monarchą w Danii. Jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne i środowiskowe. Jest także zwolennikiem integracji europejskiej.

W swoim przemówieniu z okazji objęcia tronu Fryderyk X zobowiązał się do dalszego służenia swojemu narodowi i do prowadzenia Danii w kierunku szczęśliwej i zrównoważonej przyszłości.

Reakcje na abdykację królowej Małgorzaty II

Abdykacja królowej Małgorzaty II została przyjęta z mieszanymi uczuciami w Danii. Niektórzy obywatele wyrazili smutek z powodu odejścia popularnej monarchini, podczas gdy inni powitali możliwość świeżej energii na tronie.

Duńska premier Mette Frederiksen określiła abdykację królowej Małgorzaty II jako „koniec epoki”. Frederiksen podkreśliła, że królowa była „wielką przywódczynią” i „inspiracją dla wszystkich Duńczyków”.

Przewodniczący duńskiego parlamentu Henrik Dam Kristensen również wyraził uznanie dla królowej Małgorzaty II. Kristensen powiedział, że królowa „wniosła wielki wkład w rozwój Danii”.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Brak postów do wyświetlenia