MSZ, wypowiedź o atakach Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym

MSZ potępiło ataki Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Należy zabezpieczyć szlaki handlowe, aby utrzymać stabilność w regionie

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony Huti
Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony Huti

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło w sobotę ataki ze strony rebeliantów Huti w Jemenie na statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Resort podkreślił, że ataki te są niedopuszczalne i zagrażają funkcjonowaniu jednego z kluczowych szlaków handlowych.

Ataki ze strony Huti zostały potępione przez Radę Bezpieczeństwa ONZ

„Ataki ze strony Huti zagrażające funkcjonowaniu jednego z kluczowym szlaków handlowych, potępione m.in. przez RB ONZ, są niedopuszczalne i muszą zostać zakończone. Naszym celem pozostaje deeskalacja napięć i przywrócenie stabilności w regionie” – podało MSZ. W nocy z czwartku na piątek wojska brytyjskie i amerykańskie przeprowadziły nalot na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie, co było odpowiedzią na przeprowadzane przez nich ataki na statki handlowe.

Rzecznik jemeńskich rebeliantów Huti, Mohammed Abdulsalam, zapowiedział w piątek, że ugrupowanie będzie nadal atakowało „izraelskie statki oraz te zmierzające do portów okupowanej Palestyny”.

Wspierani przez Iran Huti od 19 listopada atakują statki przepływające przez Morze Czerwone, twierdząc, że w ten sposób wspierają walczący z Izraelem terrorystyczny Hamas. Huti deklarują, że ich ataki obejmują statki związane z Izraelem, ale wiele z dotkniętych jednostek nie miało powiązań z tym krajem. W grudniu ub.r. USA i ich sojusznicy stworzyli międzynarodową operację „Prosperity Guardian”, która ma zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w tym regionie.

Ocena wypowiedzi MSZ zgodna z resztą Zachodu

Wypowiedź MSZ jest zgodna z linią zajętą przez inne kraje zachodnie. Ataki Huti na statki handlowe są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.

MSZ podkreśliło, że ataki te są niedopuszczalne i muszą zostać zakończone. Resort wyraził również poparcie dla działań na rzecz deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie.

Wypowiedź MSZ jest ważna, ponieważ pokazuje, że Polska jest zaniepokojona sytuacją w Jemenie i popiera działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w tym regionie.

Słuchaj nas online!

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef
Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu
i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia
jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona
przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

 

Brak postów do wyświetlenia