USA i Wielka Brytania przeprowadziły kolejną serię nalotów na cele Huti w Jemenie

Sytuacja w rejonie Morza Czerwonego nie ulega poprawie, Huti nadal atakują statki handlowe.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

USA i Wielka Brytania - moment nocnego startu myśliwca z pokładu lotniskowca. Ledwo widoczna sylwetka myśliwca w pustynnym maskowaniu oraz płomień silnika odrzutowego.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły nową serię wspólnych ataków powietrznych na cele Huti w Jemenie. Pentagon poinformował, że poniedziałkowe uderzenia trafiły w osiem celów, w tym w podziemny magazyn oraz system rakietowy, na chwilę przed jego odpaleniem. Według ocen zachodniego wywiadu, zniszczono 30% arsenału rakietowego Huti. USA i Wielka Brytania

USA i Wielka Brytania vs. Huti

Huti, przy wsparciu Iranu, atakują statki przepływające przez ważny szlak handlowy Morza Czerwonego, które ich zdaniem są związane z Izraelem i Zachodem. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powiedziały, że próbują chronić “swobodny przepływ handlu”. Wspólne oświadczenie wydane przez Pentagon potwierdziło “dodatkową rundę proporcjonalnych i koniecznych uderzeń” przeciwko Huti. Oświadczenie dodało: “Naszym celem pozostaje zmniejszenie napięć i przywrócenie stabilności w Morzu Czerwonym, ale pozwólcie nam ponownie przypomnieć nasze ostrzeżenie dla przywództwa Huti: – „nie wahamy się bronić życia i swobodnego przepływu handlu w jednym z najważniejszych szlaków wodnych na świecie w obliczu ciągłych zagrożeń”.

To już ósme uderzenie USA przeciwko celom Huti w Jemenie. To druga wspólna operacja z Wielką Brytanią, po tym jak 11 stycznia przeprowadzono wspólne ataki. We wspólnym oświadczeniu przekazano, że uderzenia zostały przeprowadzone z udziałem Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii. W poniedziałkowych atakach wzięły udział samoloty myśliwskie USA z lotniskowca USS Eisenhower. Cztery brytyjskie Typhoony, wspierane przez parę tankowców Voyager, dołączyły do sił amerykańskich, przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony. “Nasze samoloty użyły bomb kierowanych precyzyjnie Paveway IV, aby zaatakować wiele celów na dwóch terenach wojskowych w pobliżu lotniska Sanaa.

Te lokalizacje były wykorzystywane do umożliwienia kontynuacji ataków na międzynarodowe statki na Morzu Czerwonym” – oznajmiło brytyjskie Ministerstwo Obrony. “Zgodnie z brytyjską standardową procedurą, w planowaniu ataków zastosowano bardzo rygorystyczna analizę, pozwalającą zminimalizować jakiekolwiek ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej, podobnie jak w przypadku poprzednich ataków, gdy nasze samoloty bombardowały w nocy, aby jeszcze bardziej zminimalizować takie ryzyko”.

USA i Wielka Brytania bronią wolnego handlu

Huti zaczęli atakować statki handlowe w listopadzie, twierdząc, że są odpowiedzią na izraelską operację lądową w Gazie. Od tego czasu grupa przeprowadziła dziesiątki ataków na komercyjne tankowce przepływające przez Morze Czerwone. To jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. W odpowiedzi Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania przeprowadziły 11 stycznia falę nalotów na dziesiątki celów Huti. Rozpoczęły się po tym, jak siły Huti zignorowały ultimatum nakazujące zaprzestanie ataków w regionie. Działania te wspierają także Australia, Bahrajn, Holandia i Kanada.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia