Skok na kasę czy porządek w zarządach spółek skarbu państwa?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja a zagrożenie dla Europy - ostrzeżenie premiera Tuska.
- Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu, i agresja na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich- powiedział Donald Tusk

Wkrótce ruszy kadrowa czystka w państwowych spółkach. Zgodnie z deklaracjami Donalda Tuska nowe władze firm mają być wyłaniane w konkursach, a ich zasady mają być jasne i transparentne dla Polaków. W pozytywny efekt tego zabiegu wątpią eksperci. Ale porządek w zarządach spółek musi być zrobiony.

Nieoficjalne doniesienia o zmianach kadrowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) zdementowało medialne doniesienia, jakoby premier Donald Tusk miał osobiście wybierać prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jednak z nieoficjalnego źródła zaznajomionego ze sprawą dowiadujemy się, że premier ma akceptować przewodniczących rad nadzorczych spółek strategicznie ważnych dla gospodarki i państwa. Mowa o 22 z 135 firm nadzorowanych przez resort aktywów państwowych. Kandydaci — zarówno na członków rad nadzorczych, jak i zarządów — mieliby przejść przez sito niezależnego komitetu nominacyjnego, rozstrzygającego konkursy na najważniejsze stanowiska w państwowych spółkach.

Opozycja: „To będzie fasadowa zmiana”

Zdaniem Marcina Zielińskiego, prezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), jeśli nawet nastąpią jakiekolwiek zmiany, to „będą fasadowe”. Będą dobrze wyglądać na zewnątrz, ale niekoniecznie będą chronić firmy przed upartyjnieniem.

„Jeśli chcemy mówić o sprawnie działającym państwie i o kontroli społeczeństwa obywatelskiego nad władzą, to konieczne jest zmniejszenie liczby stołków. Stołków do obsadzenia w spółkach państwowych przez polityków i ich znajomych. Konkursy powinny być jawne, nie powinniśmy się dowiadywać ani o nich, ani o werdyktach po fakcie” – mówi prezes FOR.

Prywatyzacja jako rozwiązanie?

We wspomnianym wywiadzie Donald Tusk powiedział, że nie jest zwolennikiem dużej liczby spółek z udziałem państwa. Podkreślił, że nie zmienił zdania i chciałbym, aby państwo było obecne wyłącznie tam, gdzie to ma naprawdę strategiczne znaczenie dla państwa i dla jego bezpieczeństwa.

„W tym kierunku powinien podążać rząd. Sytuacja, w której połowa sektora bankowego jest kontrolowana przez Skarb Państwa, jeśli liczyć wielkością aktywów, jest bardzo ryzykowna i niezdrowa. Czegoś takiego nie ma w żadnym innym kraju UE” – dodaje Zieliński.

Zdaniem prezesa FOR udział właścicielski państwa zwiększa ryzyko kryzysu w sektorze bankowym. A tym samym w całej gospodarce.

Podsumowanie

Rząd zapowiada zmiany w zarządach spółek skarbu państwa. Mają być one wyłaniane w konkursach, a ich zasady mają być jasne i transparentne. Jednak eksperci wątpią w pozytywny efekt tych działań. Zdaniem niektórych jedynym sposobem na odpolitycznienie spółek jest ich prywatyzacja.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia