KE proponuje przedłużenie zawieszenia ceł na import z Ukrainy do UE

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE
Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do Unii Europejskiej na kolejny rok. Dodatkowo, proponuje tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla unijnych rolników na rok 2024.

Zawieszenie ceł i kontyngentów na import z Ukrainy

Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok. Dzięki tej propozycji Ukraina będzie mogła nadal eksportować do Unii swoje produkty rolne, w tym zboża, oleje roślinne, mięso i nabiał, bez konieczności płacenia ceł lub przestrzegania limitów importowych.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. handlu, wypowiedział się na ten temat w taki oto sposób: „Proponowane przez nas zmiany są jasnym sygnałem naszego poparcia dla Ukrainy. Dzięki nim Ukraina będzie mogła nadal eksportować swoje produkty rolne do UE, co jest ważne dla jej gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego.”

Swoją wdzięczność wobec Komisji UE wyraził minister rolnictwa Ukrainy, Taras Vysotskyi: „Bardzo doceniamy wsparcie Komisji Europejskiej dla ukraińskiego rolnictwa. Proponowane zmiany pozwolą nam na dalsze dostarczanie żywności na rynki europejskie i światowe.”

Ochrona wrażliwych unijnych produktów rolnych

Komisja Europejska zaproponowała również wprowadzenie „wzmocnionego mechanizmu ochronnego” dla wrażliwych unijnych produktów rolnych. Mechanizm ten ma zapobiec nadmiernemu wzrostowi importu z Ukrainy i zachowaniu konkurencyjności unijnych rolników.

Do mechanizmu ochronnego należą następujące środki:

  • Zwiększenie kwot kontyngentowych dla niektórych produktów rolnych.
  • Wprowadzenie mechanizmu uruchomiającego dodatkowe cła w przypadku wzrostu importu z Ukrainy.
  • Wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego rolnikom ubieganie się o rekompensaty w przypadku strat spowodowanych nadmiernym importem.

Komisja Europejska proponuje również umożliwienie rolnikom z UE skorzystania w roku 2024 z odstępstw od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej, które zobowiązują ich do utrzymywania niektórych obszarów w stanie nieprodukcyjnym. Jest to pierwsza konkretna odpowiedź mająca na celu rozwiązanie problemów związanych z dochodami rolników.

Wniosek Komisji zostanie przekazany państwom członkowskim, które będą nad nim głosować. Decyzja ta ma istotne znaczenie dla wspierania Ukrainy i utrzymania stabilności w regionie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia