Jakie są ulgi i dotacje rządowe na samochody elektryczne w Polsce

Kupując samochód elektryczny możesz skorzystać z dotacji rządowych w Polsce. Osoba fizyczna bez Karty Dużej Rodziny może otrzymać 18 750 zł. Sprawdź

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ulgi-i-dotacje-rzadowe-na-samochody-elektryczne, pani przy ładowarce
ulgi i dotacje rządowe na samochody elektryczne

W ostatnich latach pojazdy elektryczne stały się coraz bardziej popularne w Polsce, wspierane przez szereg ulg i dotacji rządowych. Programy takie jak ” Elektryk ” oraz ulgi podatkowe sprawiły, że samochody elektryczne stają się atrakcyjniejszą opcją dla kierowców.

Dotacja na zakup samochodu elektrycznego: Program „Mój Elektryk”

W zależności od tego, czy samochód będzie kupowany przez osobę fizyczną, posiadacza Karty Dużej Rodziny. A może przez firmę kwota dofinansowania w każdym z tych przypadków będzie inna.

Osoba fizyczna bez Karty Dużej Rodziny może otrzymać dopłatę w wysokości 18 750 zł. Maksymalna kwota pojazdu to 225 000 zł. Z taką dotacją dostępny jest już samochód Tesli – Model Y.

Ci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać dopłatę nawet 27 000 zł. I to co najważniejsze – nie ma limitu na cenę samochodu elektrycznego.

Jeśli więc szukasz samochodu dla rodziny sprawdź dostępne opcje na otoev.pl.

Przedsiębiorcy w Polsce mogą otrzymać dopłaty do elektrycznych pojazdów w zależności od rodzaju pojazdu:

  • Samochody osobowe (kategoria M1) otrzymują dopłatę 18 750 zł przy rocznym przebiegu poniżej 15 000 km. Natomiast 27 000 zł przy rocznym przebiegu powyżej 15 000 km, przy maksymalnej cenie pojazdu 225 000 zł.
  • Samochody dostawcze (kategoria N1) o masie do 3,5 tony mogą otrzymać dopłatę do 70 000 zł, zależnie od deklarowanego rocznego przebiegu.
  • Motorowery dwukołowe (kategoria L1e) i czterokołowce (kategoria L7e) otrzymują stałą dopłatę wynoszącą 30% ceny pojazdu, ale nie więcej niż 4000 zł, niezależnie od przebiegu.
  • Jeśli przedsiębiorca finansuje pojazd poprzez leasing, musi upewnić się, że firma leasingowa znajduje się na liście Banku Ochrony Środowiska.

Bezpłatne  parkowanie w miastach

Oczywiście bezpłatne parkowanie w miastach dla samochodów elektrycznych to jedna z korzyści, które często oferowane są właścicielom pojazdów elektrycznych jako zachęta do przejścia na bardziej ekologiczny środek transportu.

Bezpłatne parkowanie dla samochodów elektrycznych zazwyczaj jest regulowane na poziomie lokalnym, czyli przez władze miejskie lub samorządy. Poszczególne miasta lub regiony mogą różnić się w zakresie i czasie trwania takich ulg.

Może być dostępne w określonych strefach lub na wyznaczonych parkingach publicznych. Przed korzystaniem z tej korzyści, warto sprawdzić, gdzie dokładnie można parkować bezpłatnie w danej lokalizacji.

Buspasy również dla EV

Jazda buspasami to przywilej, który polega na umożliwieniu pojazdom elektrycznym korzystania z buspasów, które są zazwyczaj zarezerwowane dla autobusów lub innych środków transportu publicznego. Możliwość jazdy buspasami dla pojazdów elektrycznych zależy od lokalnych przepisów i polityki miasta lub regionu. Nie wszystkie miejsca oferują ten przywilej, a zasady mogą się różnić.

Dla kierowców pojazdów elektrycznych, korzystanie z buspasów może oznaczać skrócenie czasu podróży i unikanie korków, co jest jednym z atutów ekologicznych pojazdów elektrycznych.

Ulgi i dotacje rządowe sprawiły, że samochody elektryczne stały się bardziej dostępne i atrakcyjne dla kierowców w Polsce. Dzięki nim, ekologiczna mobilność staje się realną opcją. A to przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza w miastach. Warto śledzić aktualne przepisy i programy rządowe, ponieważ polityka wsparcia dla pojazdów elektrycznych może ulegać zmianom.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Trochę o hamulcach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia