Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową: „Sygnał dla Moskwy”

Rząd Łotwy przywrócił obowiązkową służbę wojskową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Rosji. Wedle starej maksymy: "Si vis pacem, para bellum" (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) jest to skuteczne, strategiczne posunięcie ze strony naszego sojusznika.

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową: "Sygnał dla Moskwy - jesteśmy gotowi"
Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową: "Sygnał dla Moskwy - jesteśmy gotowi"

Rząd Łotwy przywrócił obowiązkową służbę wojskową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Rosji. Celem jest zwiększenie gotowości bojowej kraju i wysłanie do Moskwy sygnału, że atak na Łotwę będzie niemożliwy.

Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową. Wzmocnienie obrony przed rosyjską agresją

„W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Łotwa stała się pierwszym państwem bałtyckim, które przywróciło obowiązkową służbę wojskową. Decyzja ta ma na celu zwiększenie gotowości bojowej kraju i wysłanie do Moskwy sygnału, że atak na Łotwę będzie niemożliwy”. W takim tonie wypowiedział się na temat podjętej przez rząd decyzji, łotewski minister spraw zagranicznych, Krisjanisa Karinsa.

„Musimy być w takim stanie gotowości, aby rosyjscy generałowie i rosyjska klasa polityczna wyraźnie zobaczyli, że przeprowadzka do Europy jest niemożliwa” – powiedział Karins.

Pobór obejmuje mężczyzn w wieku 18-27 lat

Nowe prawo nakłada na wszystkich łotewskich mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat obowiązek odbycia rocznej służby wojskowej. Ci, którzy odmówią, mogą zostać ukarani grzywną lub karą więzienia. Wyjątki przewidziano dla osób z problemami zdrowotnymi, samotnych rodziców i osób z podwójnym obywatelstwem, które odbyły już służbę wojskową w innym kraju.

Plan rządu w Rydze zakłada posiadanie w gotowości bojowej sił liczących do 61 tys. żołnierzy, podzielonych na oddziały czynne i jednostki rezerwy. Poborowi otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości 300 euro i będą mogli korzystać z urlopu trwającego do 30 dni. Po zakończeniu służby zostaną włączeni w szeregi jednostek zawodowych, gdzie otrzymają pełne wyposażenie do działań bojowych.

Wzrost liczby ochotników

Według „The Telegraph”, od czasu wznowienia poboru na Łotwie do służby wojskowej zgłosiła się wystarczająca liczba ochotników, w związku z czym władze nie musiały dodatkowo powoływać nowych osób.

Łotwa, Litwa i Estonia uzgodniły utworzenie wspólnej linii obrony wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Szczegóły planu są nadal przedmiotem rozmów, ale porozumienie przewiduje budowę setek bunkrów i innych obiektów obronnych.

Eksperci komentują

Eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej na Łotwie to ważny krok w kierunku wzmocnienia obronności kraju. Podkreślają, że jest to również sygnał dla Rosji, że państwa bałtyckie są gotowe do obrony swojej suwerenności. Wedle starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum” (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) jest to skuteczne, strategiczne posunięcie ze strony naszego sojusznika.

Dodatkowe informacje:

  • Łotwa zniosła obowiązkową służbę wojskową w 2007 roku.
  • W 2023 roku łotewski parlament uchwalił ustawę o służbie obrony narodowej, która przywróciła obowiązek poboru do wojska.
  • Plan rządu w Rydze zakłada posiadanie w gotowości bojowej sił liczących do 61 tys. żołnierzy.
  • Państwa bałtyckie uzgodniły utworzenie wspólnej linii obrony wzdłuż granic z Rosją i Białorusią.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia