Weto Orbana szantażem? Litewski polityk żąda reakcji KE

87

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Weto Orbana szantażem? Litewski polityk żąda reakcji KE
Weto Orbana szantażem? Litewski polityk żąda reakcji KE

Litewski europoseł Andrius Kubilius zarzuca Viktorowi Orbanowi nadużywanie weta w celu szantażowania innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Według niego takie działanie jest „orbanizacją” i narusza traktaty unijne.

Weto Orbana szantażem? Litewski polityk ostrzega

Kubilius ostrzega, że jeśli nie powstrzyma się takich praktyk, inne kraje mogą pójść w ślady Węgier, co doprowadzi do rozpadu Unii. W związku z tym zamierza on zebrać podpisy pod apelem do Komisji Europejskiej, aby zbadała, czy działania Orbana nie naruszają zasady lojalnej współpracy.

Przypomnijmy, że na początku lutego Węgry blokowały 50 miliardów euro pomocy finansowej dla Ukrainy. Dopiero po długich negocjacjach rząd Viktora Orbana zgodził się na jej udzielenie.

Warto również wspomnieć, że w grudniu 2023 roku Orban zablokował wypłatę 7,5 miliarda euro dla Ukrainy. Stało się to tuż po tym, jak Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę 10,2 miliarda euro z Funduszu Spójności dla Węgier.

Kubilius twierdzi, że takie działanie jest „klasycznym przykładem orbanizacji”, czyli wykorzystywania weta do wymuszania korzystnych dla siebie decyzji.

„To nie tylko szantaż, ale też naruszenie traktatów unijnych” – powiedział Kubilius. „Zasada lojalnej współpracy zobowiązuje państwa członkowskie do powstrzymania się od działań, które szkodzą Unii.”

Europoseł apeluje do KE o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia traktatów przez Węgry. „Jeśli nie zareagujemy teraz, to Orban będzie kontynuował swoje szantaże, a Unia Europejska stanie się coraz słabsza” – ostrzega Kubilius.

Sytuacja budzi coraz większe obawy wśród państw członkowskich UE. Wielu polityków uważa, że ​​konieczne jest zreformowanie unijnych procedur głosowania, aby zapobiec blokowaniu decyzji przez jedno państwo.

Co dalej?

Pozostaje pytanie, jak zareaguje Komisja Europejska na apel Kubiliusa. Czy KE zdecyduje się na wszczęcie postępowania przeciwko Węgrom? A jeśli tak, to jakie będą tego konsekwencje?

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

gang emerytów napadał na poczty (bezpiecznapodroz.org)

Kto straci 800 plus 800 plus – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia