Operacja Vampiryna.”Taśmy Obajtka” rzucają światło na metody PiS

Tropy z "Taśm Obajtka": Prezes Orlenu w kontrowersyjnym nagraniu dotyczącym wicepremiera Jacka Sasina - Plan na zdyskredytowanie go?"

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

taśmy obajtka
Daniel Obajtek

W okresie pandemii koronawirusa, prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, podjął działania mające na celu budowanie swojego wizerunku oraz wzmocnienie pozycji politycznej w obozie Zjednoczonej Prawicy. Świadczy o tym seria rozmów, które zostały podsłuchane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) w ramach operacji specjalnej o kryptonimie „Vampiryna”.

Według zabezpieczonych stenogramów rozmów, Obajtek skarżył się swojemu współpracownikowi na naciski ze strony polityków, wymieniając nazwiska takie jak Surówka czy Kurski. W jednym z nagranych dialogów prezes Orlenu wyraził chęć zneutralizowania działań ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, mówiąc: „trzeba zrobić tak, żeby go za*****”.

W trakcie operacji o kryptonimie „Vampiryna” agenci CBA dokładnie analizowali, w jaki sposób Daniel Obajtek, pełniący funkcję prezesa PKN Orlen, wykorzystał okres pandemii w celu kreowania swojego wizerunku oraz umacniania swojej pozycji politycznej. Warto zaznaczyć, że w tym czasie podsłuchiwane były rozmowy Obajtka i jego bliskiego współpracownika Adama Buraka. Otrzymane stenogramy ukazują, że prezes Orlenu skoncentrował się na budowaniu swojej postaci jako nieustępliwego lidera w czasach kryzysu, jednocześnie wykorzystując sytuację do umocnienia swojej pozycji wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy.

Wicepremier Jacek Sasin i ówczesny prezes Orlenu Daniel Obajtek

O chcącym odwołać go ze stanowiska ministrze aktywów państwowych Jacku Sasinie Obajtek mówił, że „trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****

CBA potwierdza wiarygodność analizy z operacji „Vampiryna”, w której inwigilowano Obajtka i jego otoczenie. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, agenci CBA zarejestrowali wiele rozmów, w których Obajtek planował strategiczne działania mające na celu zbudowanie swojego wizerunku w czasie pandemii.

W trakcie kryzysu związanego z brakiem środków ochrony przed wirusem, Obajtek zdecydował się wykorzystać swoją pozycję, wysyłając dwa tiry załadowane maseczkami, kombinezonami i płynem do dezynfekcji do Watykanu. To działanie miało być widowiskowym gestem solidarności, jednak agenci CBA ujawnili, że część tego sprzętu mogła być bardziej potrzebna w Polsce, zwłaszcza w ochronie personelu medycznego.

Daniel Obajtek

„K****, Adam, szykujmy tira płynu do Watykanu” — mówił rozradowany taką możliwością Obajtek Burakowi podczas zarejestrowanej przez CBA rozmowy 30 kwietnia 2020 r. „Tira płynu szykuj! Słuchaj k**** maseczek, tych srebrnych k****, tam załadujmy tych maseczek srebrnych dwieście tysięcy z jonami srebra”.


Daniel Obajtek wyraził swoje obawy dotyczące wicepremiera Jacka Sasina, twierdząc, że ten znalazł pretekst do tego, aby go zdyskredytować lub zdyscyplinować. Obajtek użył wulgarnego sformułowania, sugerując, że Sasin ma intencję zaszkodzenia jego reputacji lub pozycji.

Akcja wysyłki darów do Watykanu miała również wpływ na pomoc spółki PKN Orlen dla placówek medycznych w Polsce. Agenci CBA zauważyli, że organizacja transportu z pomocą medyczną dla Watykanu znacząco ograniczyła pomoc spółki dla krajowych placówek medycznych, pomimo istniejącego wówczas ogromnego zapotrzebowania na sprzęt ochronny.

Były już członek zarządu PKN ORLEN Adam Burak

15 marca Daniel Obajtek dzwoni do Adama Buraka:

DO: „Nooo, znalazłem sposób z Jackiem Sasinem, mówię...”

DO: „Robimy kalkulację, Polfa Tarchomin sprzedaje po sto pięćdziesiąt złotych… ale że to jest jego człowiek, to w d****”

AB: „Yhy, yhy”

DO: „Rozumiesz, o co chodzi? Znalazł se argument, żeby mnie chcieć wykończyć, rozumiesz? Jacek mówi… My Jackowi robimy kalkulację i mu prześlemy całą kalkulację, słuchaj też…

AB: „Dobra”

DO: „A ty Adam na Facebooku grzej, że płyn [u nas] będzie po piętnaście złotych za litr!”

AB: „Ale to jutro zrobimy, jutro”

DO: „Najtaniej płyny w Polsce! Nie zarabiamy na Polakach — napisać! Najtaniej płyny w Polsce! Napisz, trzeba to wytłumaczyć, dlaczego… żeśmy to obniżyli w dwóch zdaniach, że jeszcze opuściliśmy dodatkowo, ponieważ zmieniły się normy związane z jakością spirytusu i jeszcze raz i opuszczamy jeszcze ceny! […] I hasło »nie łupimy Polaków« na moim Twitterze i Facebooku. Potem w południe damy drugi komunikat… że obniżamy ceny paliw na stacjach, żeby pomóc Polakom i gospodarce, to będzie drugi komunikat”

AB: „Yhy”

Obajtek nie kryje nawet, że cała akcja wymierzona ma być w wicepremiera Sasina: „trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k**** Żeby tymi informacjami… żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj […] oni chcą mnie wykończyć teraz”.

Obajtek dalej żali się Burakowi: „Chcą mnie za***** Adam, no, no… widzisz… {…} więc my to przekujmy w drugą stronę. Żeby mi nie za******. Dobrze?”.

„Wiem, co robić, wiem, co robić” uspokaja szefa Burak.

Obajtek jest jednak pełen obaw: „Za****** Surówkę, za****** Kurskiego, za***** teraz Obajtka” martwi się.

9 marca 2020 r. stanowisko prezesa Telewizji Polskiej stracił Jacek Kurski (wrócił w sierpniu 2020 r.), kilka dni później z fotelem prezesa zarządu PZU S.A. pożegnać się musiał Paweł Surówka.

Krótko po konferencji Obajtek znów dzwoni do Buraka:

DO: „Wrzucajcie wszędzie w media, w społecznościówkę, bo naprawdę było dobrze”

AB: „Widziałem, oglądałem transmisję […] TVP później wyemitowało w całości ten briefing”

DO: „Dobry był czy nie? Szczerze?”

AB: „Bardzo dobry był. Fajnie, dobrze wyglądało, jak nawet chcesz, to nie ja ci powinienem mówić takich rzeczy…”

DO: „Coooo? Chociaż co?”

AB: „Mówię, że tam dobrze wyglądałeś, chociaż to nie ja powinienem ci mówić takie rzeczy (śmiech)”

DO: „Po****** cię chyba, no ale dobra, niech ci będzie […] k****, to ma grzać naród!”

AB: „No”

Później Obajtek z Burakiem planują kolejne akcje promocyjne:

DO: „My potem ruszamy z kampanią Orlen z Polakami jest na dobre i złe«!”

AB: „Yhy”

DO: „Rozumiesz, o co chodzi? Taką zrobimy kampanię po tej całej akcji, w momencie, kiedy k**** kryzys mini, robimy kampanię Orlen zawsze jest z Polakami, na dobre i złe

AB: „Yhy”

DO: „Rozumiesz, o co chodzi? Taką zrobimy kampanię po tej całej akcji, w momencie, kiedy k**** kryzys mini, robimy kampanię »Orlen zawsze jest z Polakami, na dobre i złe«”

AB: „Dobra”

DO: „Rozumiesz, o co chodzi? To musi być takie, wiesz… ściskające za serce. I słuchaj, Adam, grzejcie to poprzez to czterysta pięćdziesiąt [1450 to nazwa spółki świadczącej usługi na rzecz Orlenu — przyp. red.] wszystko. Wiesz, pokażcie im takiego dobrego człowieka z silnym charakterem, z silną charyzmą, k****, idącą do przodu silną osobowość, wiesz?

Gorączka wokół podsłuchów, inwigilacji i nadużywania Pegasusa przez służby za rządów PiS trwa w najlepsze. Według ustaleń Onetu w 2020 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne podsłuchiwało i nagrywało rozmowy telefoniczne byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia