Firma Uber wypłaci 178,3 mln USD rekompensat poszkodowanym taksówkarzom w Australii

We Francji Uber wygrał, ale przegrana sprawa w Nowym Yorku kosztowała go 328 milionów dolarów.

54

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

firma Uber - na ulicy Melbourne, stoi sznur żółtych taksówek z charakterystycznymi pasami, czarno-żółtych szachownic wzdłuż całego samochodu.

Według kancelarii prawnej reprezentującej operatorów i kierowców taksówek, Uber zaakceptował wypłatę kwoty 271,8 mln dolarów australijskich (178,3 mln USD) aby załagodzić, złożony przeciwko niemu pozew zbiorowy w Australii. Firma Uber

Kolejny pozew zbiorowy przeciwko firmie Uber

Kancelaria Maurice Blackburn Lawyers złożyła pozew zbiorowy w imieniu ponad 8000 właścicieli taksówek i samochodów wynajmowanych oraz kierowców. Sprawa zarzucała, że stracili oni dochody, gdy gigant branży przewozów “agresywnie” wkroczył na rynek australijski. Kancelaria prawna stwierdziła, że – “Uber walczył zaciekle na każdym etapie postępowania”. “Od 2018 roku Uber znacząco przyczynił się do różnych stanowych programów kompensacyjnych dla taksówek, a z dzisiejszym proponowanym porozumieniem zostawiamy dawne problemy za nami” – oświadczył Uber. Firma nie ujawniła wielkości proponowanego porozumienia, oraz stwierdziła – “Nie byłoby właściwe komentowanie szczegółów, dopóki umowa nie zostanie sfinalizowana i porozumienie nie zostanie przedstawione sądowi”.

Pozew zbiorowy złożono przeciwko Uberowi w 2019 roku w Sądzie Najwyższym stanu Wiktoria w Australii. “Ta sprawa odniosła sukces tam, gdzie tak wiele innych zawiodło. W Wiktorii, Queensland oraz Australii Zachodniej, sprawy wniesiono przeciwko rządom i wszystkie one zawiodły” – powiedział główny prawnik Maurice Blackburn, Michael Donelly. “Nasi członkowie grupy nie prosili o kolejny zestaw wymówek ale o wynik, i dziś go im dostarczyliśmy” – dodał. Zanim jakiekolwiek wypłaty mogą zostać dokonane, sąd musi jeszcze zatwierdzić proponowane porozumienie jako działające w najlepszym interesie członków grupy.

Uber z siedzibą w San Francisco, założony w 2009 roku, działa w około 70 krajach i ponad 10 000 miastach na całym świecie. Na przestrzeni lat firma spotkała się z protestami kierowców taksówek w miastach na całym świecie. W grudniu 2023 roku firma wygrała pozew wniesiony przeciwko niej przez 2500 kierowców taksówek we Francji. Paryski sąd handlowy orzekł, że Uber nie popełnił czynów nieuczciwej konkurencji. Kierowcy taksówek domagali się wtedy 455 mln euro.

W Nowym Yorku firma Uber przegrała

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 roku, dwaj operatorzy Uber i Lyft zgodzili się zapłacić 328 milionów dolarów, oszukanym kierowcom z Nowego Jorku. W celu rozwiązania roszczeń, związanych z systematycznym oszukiwaniem kierowców z Nowego Jorku na wynagrodzeniach i świadczeniach.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia