Adam Glapiński – Prezes NBP przed Trybunał Stanu. Donald Tusk „kończy porządki i przyspiesza”

Premier Tusk zapowiada przyspieszenie i postawienie Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. To kwestia najbliższych dni.

124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu
dam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu - chyba, że ktoś znów się zatrzaśnie.

Premier Donald Tusk podczas wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu ogłosił plany złożenia wniosku o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Ta zapowiedź stanowi element programu „stu konkretów” Koalicji Obywatelskiej na pierwsze sto dni rządów. Adam Glapiński – Prezes NBP przed Trybunał Stanu. Donald Tusk „kończy porządki i przyspiesza”

Adam Glapiński – Prezes NBP przed Trybunał Stanu. Donald Tusk „kończy porządki i przyspiesza”

„Zostawili nam rekordowy dług, wszechobecną korupcję, zdeprawowane media, partyjną prokuraturę, chaos w sądach, tysiące krewnych i znajomych w spółkach, bałagan w rolnictwie, skompromitowaną dyplomację, wetującego prezydenta i partyjniaka w NBP. Kończymy porządki i przyspieszamy!” — napisał dziś Donald Tusk na platformie X 


Narosłe kontrowersje wokół Glapińskiego wywołały szereg zarzutów, w tym oskarżenia o upolitycznienie banku centralnego oraz wprowadzenie w błąd ministra finansów co do rzekomego zysku NBP, który ostatecznie nie wpłynął na budżet państwa.

Formalny wniosek o Trybunał Stanu wymagać będzie poparcia co najmniej 115 posłów. Decyzja o jego złożeniu byłaby precedensowa, mając wziąć pod uwagę, że do tej pory żaden prezes NBP nie stanął przed Trybunałem Stanu.

Krok w stronę odpowiedzialności

Trybunał Stanu, instytucja przewidziana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ma za zadanie orzekanie w sprawach odpowiedzialności konstytucyjnej przedstawicieli władzy publicznej. Procedura Trybunału Stanu obejmuje przesłuchanie zeznań świadków oraz prezentację dowodów w celu ustalenia ewentualnych naruszeń prawa przez oskarżonego.

Reakcje na zapowiedź Tuska są zróżnicowane. Politycy opozycji wyrazili poparcie dla decyzji premiera, argumentując, że zarzuty wobec Glapińskiego są poważne i wymagają ścisłego zbadania. Z kolei eksperci podzielają się opiniami: niektórzy uważają, że zarzuty są uzasadnione, podczas gdy inni podejrzewają motywacje polityczne stojące za tą decyzją.

Stanowisko samego Narodowego Banku Polskiego w sprawie nie jest jeszcze znane. Oczekuje się, że instytucja może zabrać głos w tej sprawie w najbliższych dniach.

Jeśli Trybunał Stanu zatwierdzi zarzuty postawione Glapińskiemu, konsekwencje mogą być poważne. Usunięcie prezesa NBP ze stanowiska mogłoby wpłynąć na stabilność finansową kraju oraz politykę monetarną.

Obecnie oczekuje się na dalszy rozwój sytuacji, w tym na formalne złożenie wniosku o Trybunał Stanu oraz ewentualne działania i komentarze ze strony NBP.

Adam Glapiński – polski Jastrząb.

Adam Glapiński jest aktualnym prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP), który stoi w centrum kontrowersji wywołanych planowanym wnioskiem o jego postawienie przed Trybunałem Stanu. Od momentu objęcia stanowiska w 2016 roku Glapiński był przedmiotem krytyki ze strony opozycji politycznej i niektórych ekonomistów. Oskarżenia wobec niego obejmują zarzuty upolitycznienia banku centralnego oraz wprowadzenie w błąd ministra finansów co do rzeczywistego stanu finansów NBP.

Przed objęciem stanowiska prezesa NBP, Glapiński był politykiem i ekonomistą. W przeszłości pełnił funkcje m.in. jako wiceminister skarbu i szef doradców ekonomicznych premiera Leszka Millera. Jego nominacja na stanowisko prezesa NBP była przedmiotem dyskusji, a niektórzy krytycy zarzucali mu brak doświadczenia w obszarze bankowości centralnej.

Glapiński prowadzi też zdaniem wielu ekonomistów złą politykę monetarną. Według niektórych ekonomistów nie jest zgodna z najlepszymi praktykami i może prowadzić do wzrostu inflacji oraz osłabienia złotego. Jednakże, Glapiński broni swojej polityki jako koniecznej dla zachowania stabilności gospodarczej kraju.

Decyzja o postawieniu Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może znacząco wpłynąć na politykę monetarną Polski. Ponadto na stabilność i wiarygodność instytucji finansowych w kraju. Czekamy na dalsze rozwinięcie sytuacji, ponadto na ewentualne dalsze komunikaty ze strony NBP i innych instytucji państwowych.

Złoty język – wypowiedzi Prezesa NBP

1. „Stoję jako jastrząb na czele jastrzębi” – Prezes NBP znany jest z zamiłowania do metafor zwierzęcych. To porównanie do drapieżnego ptaka stało się hitem Internetu i doczekało się wielu memów.

2. „Inflacja jest jak deszcz. Pada i trzeba wziąć parasol” – Ta wypowiedź z 2022 roku wywołała salwę śmiechu na konferencji prasowej. Glapiński próbował w ten sposób uspokoić obawy Polaków rosnącymi cenami.

3. „Nie mam dzieci. Nie mam na co gromadzić majątku. Wystarcza mi to, co mam” – Prezes NBP zdradził w jednym z wywiadów, że nie posiada żadnych oszczędności. Ta wypowiedź zaskoczyła wielu, biorąc pod uwagę jego wysoką pozycję i wynagrodzenie.

4. „Zastrzyk penicyliny w pupę boli” – Glapiński znany jest z dosadnego języka. Podczas jednej z konferencji prasowych porównał podnoszenie stóp procentowych do bolesnego zastrzyku.

5. „Chleb jest drogi, bo ludzie zamiast kupować baltonowski wybierają taki z pestkami lub bezglutenowy” – Prezes NBP próbował tłumaczyć wzrost cen chleba nietypowymi wyborami konsumentów. Ta wypowiedź wywołała oburzenie i krytykę.

6. „Rysy to piękne góry, ale nie wiem, jak je odmieniać” – Glapiński podczas jednej z konferencji prasowych ujawnił swoje luki gramatyczne. Ta wypowiedź stała się pożywką dla językoznawców i internautów.

7. „Nie jestem ekonomistą, jestem historykiem” – Prezes NBP wielokrotnie podkreślał, że nie jest wykształconym ekonomistą. Ta wypowiedź stała się argumentem dla jego krytyków, którzy kwestionują jego kompetencje do kierowania bankiem centralnym.

Polska jak tygrys azjatycki?

8. „Polska jest jak tygrys azjatycki” – Glapiński znany jest z optymistycznych ocen polskiej gospodarki. To porównanie do tygrysa azjatyckiego stało się symbolem jego wiary w potencjał Polski.

9. „Mamy do czynienia z Putinflacją” – Prezes NBP obwinia prezydenta Rosji Władimira Putina za wysoką inflację w Polsce. Ta wypowiedź stała się elementem narracji rządowej tłumaczącej problemy gospodarcze.

10. „Wojna na Ukrainie to czarny łabędź” – Glapiński użył metafory czarnego łabędzia, aby opisać nieoczekiwane i negatywne skutki wojny na Ukrainie dla polskiej gospodarki.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY.  kontakt@radiobp.org  
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia