Bezcłowy handel z Ukrainą: kolejna próba negocjacji

Dziś ambasadorowie UE po raz kolejny spróbują wynegocjować umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą.

152

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezcłowy handel z Ukrainą: kolejna próba negocjacji
Bezcłowy handel z Ukrainą: kolejna próba negocjacji

W poprzednim tygodniu negocjacje utknęły w martwym punkcie z powodu sprzeciwu Polski i Francji. Belgia odrzuciła sprzeciw.

Negocjacje utknęły w martwym punkcie

W zeszłą środę negocjacje w sprawie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą zakończyły się fiaskiem. Ambasadorowie 27 państw Unii Europejskiej nie zdołali osiągnąć porozumienia, a głównym punktem spornym okazały się postulaty Polski i Francji.

Te dwa kraje sprzymierzyły się, domagając się m.in. wydłużenia okresu referencyjnego wykorzystywanego do kalkulacji kontyngentów na ukraiński import.

Postulują one włączenie do niego roku 2021, kiedy to import z Ukrainy był wyraźnie niższy niż w kolejnych latach. Francja zgłosiła dodatkowy postulat, domagając się objęcia pszenicy systemem kwotowania.

Francja zgłosiła dodatkowy postulat, domagając się objęcia pszenicy systemem kwotowania.

Bezcłowy handel z Ukrainą: Belgia odrzuciła sprzeciw

Stanowisko Polski i Francji spotkało się z oporem pozostałych państw członkowskich UE. Belgia, przewodnicząca pracom Rady UE w tym półroczu, odrzuciła zastrzeżenia Polski i Francji, argumentując, że interesy państw dotkniętych zniesieniem importu zostały odpowiednio zabezpieczone.

Podkreślono również, że umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą nie będzie przedłużana w przyszłości, a od przyszłego roku nastąpić ma powrót do umowy stowarzyszeniowej, opartej na wzajemności i obowiązku dostosowywania się Ukrainy do unijnych norm i standardów.

W związku z powyższym, przewodniczący rady UE zaznaczyli, iż nie ma potrzeby ponownie rozpoczynać trudnych negocjacji nad treścią umowy.

Bezcłowy handel z Ukrainą stał się punktem spornym w Unii Europejskiej. Brak porozumienia powoduje co raz większe napięcia podczas spotkań ambasadorów. Czas nagli, ponieważ umowa musi wejść w życie najpóźniej 5 czerwca, aby obowiązywać od 6 czerwca przez kolejny rok.

Dzisiejsze negocjacje ambasadorów UE będą kluczowe dla dalszego kształtu handlu między UE a Ukrainą.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia