Wielka Brytania Zastanawia się nad Zakazem Importu Polskich Produktów

Brytyjczycy borykają się z problemem nieusuwalnych super odpornych bakterii, które znaleziono w mięsie i jajach sprowadzanych z Polski. Wzrost stosowania wyjątkowo silnych antybiotyków na polskich fermach tylko pogłębia tę sytuację.

315

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

fala salmonelli
Fala salmonelli. Wielka Brytania rozważa wprowadzenie zakazu importu polskich produktów


Wielka Brytania rozważa wprowadzenie zakazu importu polskich produktów spożywczych. Decyzja ta jest prawdopodobnie związana z obawami dotyczącymi jakości lub bezpieczeństwa tych produktów. Taka decyzja miałaby poważne konsekwencje dla handlu między oboma krajami oraz dla polskich producentów, którzy eksportują swoje produkty do Wielkiej Brytanii. Ostateczne decyzje w tej sprawie mogą być podejmowane w kontekście negocjacji handlowych lub na podstawie oceny inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności.


Odkrycie londyńskiego Biura Dziennikarstwa Śledczego w czerwcu 2023 r. jest alarmujące i podnosi poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa żywności. Badania wykazały obecność bakterii odpornej na dwa potężne antybiotyki – fluorochinolony i kolistynę – w mięsie pochodzącym od polskiego dostawcy SuperDrob. Kolistyna, jako lek stosowany zwykle jako ostateczna linia obrony w leczeniu poważnych zakażeń, jest szczególnie istotna. Odkrycie to rzuca nowe światło na kwestię bezpieczeństwa i kontroli jakości w łańcuchu dostaw mięsa.

Fala salmonelli na horyzoncie

Żywność odporna na antybiotyki stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego, ponieważ może prowadzić do powstawania infekcji, które są trudne lub wręcz niemożliwe do leczenia tradycyjnymi środkami. Wprowadzenie takich bakterii do łańcucha żywnościowego wymaga pilnych działań ze strony władz sanitarnych, a także podejmowania środków zaradczych przez producentów, aby zapobiec dalszym przypadkom zanieczyszczeń.

W obliczu tych doniesień, organy regulacyjne oraz władze odpowiedzialne za nadzór nad bezpieczeństwem żywności powinny podjąć natychmiastowe działania kontrolne, w tym przeprowadzenie dogłębnych inspekcji i ewentualne wycofanie z rynku zanieczyszczonej partii mięsa. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia w celu ustalenia, jak doszło do kontaminacji i jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

WHO Alarmuje. Polska gospodarka rolna na kursie kryzysu antybiotykowego

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), antybiotyki, takie jak fluorochinolony i kolistyna, są kluczowe dla ochrony zdrowia ludzkiego. Zalecają one ograniczenie ich stosowania w hodowli zwierząt do wyjątkowych przypadków. W reakcji na te zalecenia, wiele krajów, w tym kraje Unii Europejskiej, zmniejszyło sprzedaż i wykorzystanie tych antybiotyków od 2022 roku.

Niestety, w Polsce zaobserwowano przeciwny trend. Sprzedaż antybiotyków z grupy fluorochinolonów wzrosła o 70%, a kolistyny jeszcze bardziej. To zaniepokojenie budzi, ponieważ nadmierna ekspozycja na te leki może prowadzić do wytworzenia się bakterii odpornej na nie, włączając w to te najmocniejsze dostępne antybiotyki.

Obecnie, polskie mięso i jaja podlegają ścisłemu nadzorowi brytyjskich instytucji od wielu miesięcy. Jednakże, według najnowszych ustaleń Biura Dziennikarstwa Śledczego, sytuacja nabiera nowego wymiaru. Wielka Brytania rozważa teraz wprowadzenie zakazu importu niektórych polskich produktów spożywczych, co może mieć znaczące konsekwencje dla handlu między oboma krajami oraz dla polskich producentów. Ostatnie doniesienia wskazują na poważne obawy dotyczące jakości i bezpieczeństwa polskich produktów spożywczych, szczególnie z uwagi na ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii odpornej na antybiotyki.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia