Prezydent odrzuca propozycje „resetu” TK oraz ustawy o KRS

W ostatnich wypowiedziach prezydent Andrzej Duda wyraził stanowczy sprzeciw wobec planowanych zmian w polskim systemie sądownictwa.

132

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydent Andrzej Duda zdecydowanie odmówił poparcia dla ustawy dotyczącej KRS oraz wyraził swoje zastrzeżenia co do ewentualnych modyfikacji w TK
Prezydent Andrzej Duda zdecydowanie odmówił poparcia dla ustawy dotyczącej KRS oraz wyraził swoje zastrzeżenia co do ewentualnych modyfikacji w TK

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Prezydent zdecydowanie odmówił poparcia dla ustawy dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa oraz wyraził swoje zastrzeżenia co do ewentualnych modyfikacji w Trybunale Konstytucyjnym.

„Na dziś nie widzę żadnego rozsądnego pomysłu na zmiany, które uzyskałyby szerszą aprobatę na scenie politycznej” – stwierdził Prezydent, komentując propozycje „resetu konstytucyjnego”, które zakładałyby zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

Prezydent o KRS: „Nie widzę podstaw do różnicowania sędziów”

Jednym z głównych punktów sprzeciwu Prezydenta jest również ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Duda wyraźnie wskazał, że nie zgodzi się na podpisanie tej ustawy w obecnej formie. Główne zastrzeżenia Prezydenta wobec ustawy dotyczą braku podstaw do różnicowania sędziów. Podkreślił, że wszyscy sędziowie mają równy status, niezależnie od sposobu ich powołania.

„Ta ustawa nie zyska mojej akceptacji w tej postaci, ponieważ nie ma podstaw do różnicowania sędziów. Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status” – wyjaśnił Prezydent.

„Jak dzisiaj część sędziów, zwłaszcza ci powołani przed 2015 r., filozofuje na temat skuteczności powołania ich kolegów po 2017 r., mogę się tylko uśmiechnąć i zapytać, czy sami są pewni, że ich legitymacja jest trwała. Bo np. sposób wyboru członków KRS czy też brak możliwości odwołania się od jej uchwał były uznawane przez TK za niezgodne z konstytucją. Pomimo tego nikt ważności powołań nie kwestionował” – kontynuował.

„To pan Bodnar będzie niósł odpowiedzialność”

Pytany o potencjalne konsekwencje weta, które może doprowadzić do narastającego problemu z brakiem nowych sędziów, prezydent Andrzej Duda wskazał na Ministra Sprawiedliwości, Adama Bodnara – jako osobę, która poniesie odpowiedzialność za tę sytuację.

„To pan Bodnar będzie niósł na swoich barkach odpowiedzialność za to, że nie ma nowych konkursów, bo to on ich nie rozpisuje” – oświadczył Duda.

Pytany o ewentualne możliwości porozumienia, prezydent wskazał na konieczność szacunku dla statusu sędziów, którzy zostali powołani zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie zaznaczył, że jest gotów do dyskusji o zmianach w prawie, pod warunkiem przestrzegania prawa przez rząd, z Ministrem Sprawiedliwości na czele.

„Pomijając to, co pan Bodnar dzisiaj robi w prokuraturze – a łamie ustawicznie prawo i wyciera sobie usta frazesami o praworządności i demokracji – ja nie mam żadnych problemów z dyskusją o zmianach w prawie, pod warunkiem że rząd, w szczególności Minister Sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa” – Podsumował Prezydent.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia