30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach

Tysiące ulotek, banerów, plakatów i innych śmieci w postaci reklam wyborczych zalega na płotach, klatkach i słupach naszych miast, a komitety mają 30 dni żeby uprzątnąć teren.

158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach, banery i ulotki do kosza
30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach, banery i ulotki do kosza

Tysiące ulotek, banerów, plakatów i innych śmieci w postaci reklam wyborczych zalega na płotach, klatkach i słupach naszych miast, a komitety mają 30 dni żeby uprzątnąć teren. Kodeks wyborczy obliguje komitety terminem 30 dni na usunięcie z przestrzeni publicznej promujących ich kandydatów materiałów. Jak pokazuje praktyka z poprzednich lat mało kto się tym przejmuje, pomimo grożącej grzywny do 5 tys. zł. Niestety najczęściej bywa tak że z problemem zostają właściciele prywatnych posesji, którzy swoje ogrodzenia dali wykorzystać. Bywają również przypadki, że nawet jeśli właściciel nieruchomości nie zgodził się na wieszanie materiałów, lepiej aby sam ich nie usuwał. I tu rzecz wręcz niesłychana, ponieważ zawieszenie materiałów wyborczych wymaga ich wiedzy i zgody, to praktyka nie daje narzędzi, aby pozbyć się niechcianej agitacji. Samodzielne zdjęcie lub uszkodzenie plakatów, również po wyborach oznacza karę.

Przepisy kodeksu wyborczego

art. 110 kw par. 5 służby Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Wystawią za taką usługę rachunek komitetom wyborczym.

art. 110 par. 6 kodeksu wyborczego. Obowiązek ich usunięcia spoczywa na pełnomocnikach wyborczych. Nawet jeśli pełnomocnicy wyborczy zlecą komuś usunięcie materiałów z kampanii, to wciąż oni będą odpowiadać prawnie, jeśli okaże się, że materiały wyborcze nie zniknęły z przestrzeni publicznej na czas.

Pełnomocnicy wyborczy mają 30 dni od dnia przeprowadzenia wyborów na usunięcie materiałów wyborczych z przestrzeni publicznej. Pełnomocnik, który nie wywiąże się z obowiązku usunięcia materiałów agitacyjnych w terminie 30 dni, musi liczyć się z grzywną od 20 zł do 5 000 zł. Do tego i tak będzie musiał ponieść koszt ich usunięcia. Decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy wójt.

art. 110 par. 6a kodeksu wyborczego. Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.
30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach. Wybory samorządowe 2024
30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach. Wybieraliśmy swoich lokalnych przedstawicieli, a śmieci po nich zostały

Ruszył licznik, czyli 30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach

Pełnomocnicy wyborczy komitetów mają 30 dni od dnia przeprowadzenia wyborów na usunięcie materiałów wyborczych z przestrzeni publicznej. Pełnomocnik, który nie wywiąże się z obowiązku usunięcia materiałów agitacyjnych w terminie 30 dni, musi liczyć się z grzywną od 20 zł do 5 000 zł. Pomimo nałożenia kary będzie musiał ponieść koszt  usunięcia materiałów wyborczych. Decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy wójt.

art. 110 par. 7. Wójt postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych w terminie, o którym mowa w par. 6. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.

W Kodeksie wyborczym wskazano że materiały związane z agitacją wyborczą na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach oraz urządzeniach energetycznych i telekomunikacyjnych mogą być umieszczane tylko za zgodą ich zarządcy lub właściciela. Policja lub straż gminna – na koszt komitetów – usuwa te, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia lub bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
 Wypadałoby zadać sobie pytanie, ile kar nałożono na osoby i komitety bezmyślnie rozmieszczające plakaty i banery utrudnia życie kierowcom, ograniczające widoczność i mogące zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Być może kiedyś Policja poda wyniki swoich działań.

Eko ciekawostka – 30 dni żeby uprzątnąć teren

Ciekawostką związaną z wyborami jest to że zwolennicy „Zielonego ładu”, szczególnie Platformy Obywatelskiej pokazali że hasła o niezaśmiecaniu to wierutne kłamstwo. Dziesiątki ulotek wysypujących się codziennie z każdego miejsca na pewno przez długi czas będą zaśmiecać środowisko. Zastanawiające jest również to, skąd ta właśnie partia pozyskała środki na zaśmiecanie środowiska. Odpowiedź na to pytanie również mogłoby być ciekawostką która partia jakich ma sponsorów i w czyim interesie działa.

Licznik ruszył, zostało 30 dni żeby uprzątnąć teren, a ja ze swojej strony będę pokazywał gdzie komitety pozostawiły po sobie śmietnik.

30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach. II tura wyborów
30 dni żeby uprzątnąć teren po wyborach. II tura wyborów

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia 2024

Zostało jeszcze kilkanaście większych i mniejszych miast gdzie będzie rozgrywana dogrywka w postaci drugiej tury wyborów. Tam też czyli 21 kwietnia mieszkańcy będą musieli wybrać jednego z dwóch kandydatów, którzy otrzymali obecnie najwyższą ilość głosów ale nie przekroczyli 50%. Plakaty tych kandydatów zapewne oprócz tego że straszą nas z każdego miejsca jeszcze zintensyfikują swoją ilość. Po wyborach będą zaśmiecać przestrzeń przez co najmniej 30 dni, zgodnie z przepisami. Wygląda więc na to że ze śladami po wyborach będziemy się stykać co najmniej do końca maja lub dłużej.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia