W piątek, podczas serii głosowań, posłowie nie zgodzili się na odrzucenie czterech projektów ustaw dotyczących aborcji, skierowując je do dalszych prac legislacyjnych. Wnioski o odrzucenie wszystkich projektów złożyła Konfederacja, PiS wnioskował o odrzuceniem trzech z nich (poza projektem Trzeciej Drogi).
Projekty ws aborcji do dalszych prac
Jednym z głównych punktów dyskusji był projekt zmian w Kodeksie Karnym zgłoszony przez Lewicę, który zakłada częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży. Mimo zaangażowania 204 posłów w poparcie wniosku o odrzucenie, większość, licząca 223 osoby, sprzeciwiła się temu kierunkowi, wyrażając wolę kontynuacji prac nad tym projektem.
Podobny los spotkał drugi projekt Lewicy, dotyczący „bezpiecznego przerywania ciąży”. Mimo iż 206 posłów poparło wniosek o odrzucenie, 222 z nich było przeciw, co przyczyniło się do skierowania projektu do dalszych prac nad nim.
Nie mniejsze kontrowersje wzbudził projekt ustawy Trzeciej Drogi, który zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji. Pomimo 171 głosów za odrzuceniem, przewagę zdobyli przeciwnicy tego kierunku, oddając 244 głosy przeciwko.
Warto również zwrócić uwagę na projekt ustawy Koalicji Obywatelskiej, który dotyczy dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia ciąży. Choć 206 posłów poparło wniosek o odrzucenie, 222 było przeciwnych, co skierowało projekt do dalszych prac.
Prawo aborcyjne w Polsce
Kontekst dzisiejszych debat nad regulacją aborcji w Polsce ma głębokie korzenie w historii prawa aborcyjnego w kraju. Przepisy antyaborcyjne obowiązujące od 1993 r. zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r.
Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Trybunał Konstytucyjny uznał tę przesłankę za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.
Aktualnie zatem przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Stanowi o tym art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż