Nie upilnowałeś swojego numeru PESEL? Dowiedz się co może cię spotkać

Najważniejszy numer każdego Polaka, towarzyszy nam już od momentu narodzin.

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

numer PESEL - z ekranu laptopa wysuwa się ręka w czarnej rękawiczce i kradnie kartę kredytową z leżącego obok portfela.

Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczna może być utrata danych osobowych. Wyjawienie imienia i nazwiska jeszcze nie jest dla nas groźne, ale wyjawienie naszego numeru PESEL osobie nieuprawnionej może mieć opłakane skutki. Poza sytuacjami znanymi z banków oraz innych instytucji, gdzie kserowano nasze dowody osobiste, co jakiś czas docierają do nas informacje o masowym wypływie takich danych z różnych organów. Ostatnia tego typu sytuacja miała miejsce w ZUS-ie, w którym pracownik udostępnił na zewnątrz, dane 300 osób (imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, adresy zamieszkania, numery PESEL, dowodów osobistych oraz rachunków bankowych). Numer PESEL

Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Zawiera on datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.

W dobie powszechnej cyfryzacji, wiele dziedzin życia przeniosło się do sieci. Dysponując odpowiednią aplikacją, jesteśmy w stanie załatwić mnóstwo spraw nie ruszając się z domu. Nieważne, czy to wirtualna wizyta w urzędzie miasta, czy zakupy w sklepie internetowym w każdej z tych sytuacji jesteśmy narażeni na utratę danych. Na takie sytuacje czekają internetowi oszuści i hakerzy, wykorzystujący zarówno cyfrowe ataki jak i socjotechniki.

Konsekwencje utraty danych osobowych w tym numeru PESEL

Niespodziewane zobowiązania finansowe na nasze nazwisko – bodaj najliczniejszy finał utraty danych. Potrzeby rynkowe spowodowały rozmnożenie się liczby instytucji, w rodzaju parabanków. Wiele osób nie mając szans na kredyt bankowy, kieruje swe kroki do firmy pożyczkowej, gdzie formalności są ograniczone do minimum, a czas otrzymania gotówki jest krótki. Takie miejsca, oferujące również obsługę on-line, są najczęściej wykorzystywane przez przestępców, którzy weszli w posiadanie naszych danych. Co prawda sam PESEL nie wystarczy do zaciągnięcia np. kredytu, ale z reguły haker posiada już komplet naszych danych. Poważne placówki bankowe, posiadają bardziej rozwinięte formy weryfikacji osób zaciągających kredyty. Z tego powodu, spłat zadłużenia na nasze nazwisko, najczęściej domagają się liczne firmy pożyczkowe.

Kradzież tożsamości – bardziej skomplikowana metoda wykorzystania naszych danych osobowych, do przygotowania fałszywych dokumentów, wykorzystywanych do popełnienia poważniejszych przestępstw. W tym przypadku, jeśli podróbka jest naprawdę wysokiej jakości możemy zostać zaskoczeni, bankowymi wezwaniami do spłaty zaległych rat kredytu, czy nawet wezwani do prokuratury, jeśli wrobiono nas w poważne przestępstwo.

Co więc zrobić?

Metoda jest niezwykle prosta, nie podajemy swojego numeru PESEL każdej osobie, która tego zażąda. Gdy urzędnik państwowy poprosi o jego podanie, pokaż mu swój dokument tożsamości, zamiast „krzyczeć”. Nigdy nie pozwalaj, aby twój dokument tożsamości zniknął z zasięgu twego wzroku. Od niedawna mamy możliwość zabezpieczenia się przed nieuprawnionymi próbami wykorzystania naszego numeru PESEL. Przez stronę obywatel.gov.pl, aplikację mObywatel, w placówkach bankowych, na poczcie lub w urzędach gminy. Zgodnie z obecnymi przepisami, instytucje finansowe są zobowiązane do skontrolowania, czy numer PESEL klienta nie znajduje się w rejestrze zastrzeżeń. Zanim zostanie przeprowadzona operacja wymagających jego użycia, na przykład udzielenie kredytu. 

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia