Gigantyczna zmowa cenowa na rynku ropy

przypadkowe ujawnienie mechanizmów, które mogą prowadzić do sztucznego zawyżania cen. To podkreśla jak ważne jest utrzymanie przejrzystości i uczciwości na rynkach globalnych. Konsumenci powinni być chronieni przed takimi praktykami

151

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dystrybutor na stacji benzynowej - E5 do E100 - paliwa napędzające pojazdy
dystrybutor na stacji benzynowej - E5 do E100 - paliwa napędzające pojazdy

Scott Sheffield, długoletni dyrektor generalny Pioneer Natural Resources, jest oskarżony przez Federalną Komisję Handlu (FTC) o próbę zmowy cenowej. Zmowy na rynku ropy z OPEC i jego sojusznikami w celu zawyżenia cen surowca. Regulatorzy twierdzą, że Sheffield wymieniał setki wiadomości i brał udział w spotkaniach. Spotkaniach które miały na celu zsynchronizowanie produkcji ropy z działaniami OPEC, co mogło sztucznie podnieść ceny ropy naftowej na rynkach.

Zmowa cenowa a nasze rachunki przy dystrybutorach

FTC wskazuje, że Sheffield, mimo że opuścił stanowisko dyrektora generalnego Pioneer w grudniu 2023, nadal próbował wpłynąć na ceny ropy poprzez publiczne i prywatne działania. Jego zachowanie wywołało obawy o uczciwą konkurencję i wolny rynek. Rynek na którym ceny ropy powinny być ustalane przez naturalne mechanizmy podaży i popytu, a nie przez sztuczną koordynację produkcji. Dodatkowo wojna na Ukrainie i embargo na Rosję winduje ceny ropy więc dodatkowa zmowa cenowa to dramat dla zwykłych konsumentów.

FTC zaznacza, że działania Sheffielda były sprzeczne z zasadami ochrony konkurencji rynkowej. Lobbing na rzecz ograniczeń produkcyjnych, które miał zainicjować na początku pandemii COVID-19, mógłby, według FTC, doprowadzić do wzrostu cen ropy powyżej poziomów rynkowych. Tego typu zmowy nie tylko zagrażają gospodarce, ale także stanowią bezpośredni atak na kieszeń każdego konsumenta, który musi płacić więcej za benzynę i produkty naftowe.

spekulanci byli, są i będą

W odpowiedzi na te zarzuty, Pioneer broni Sheffielda, twierdząc, że jego działania miały na celu stabilizację rynku. W żadnym razie nie była to manipulacja. Jednakże, FTC i obserwatorzy rynkowi niepokoją się. Takie działania mogą prowadzić do monopolizacji rynku przez duże korporacje, co jest szkodliwe dla zwykłych konsumentów.

Sheffield i Pioneer zdecydowali nie kontestować zarzutów FTC, co oznacza, że nie będą podejmować działań prawnych w celu zablokowania fuzji z ExxonMobil. Exxon z kolei zadeklarował, że nie zamierza włączyć Sheffielda do swojej rady dyrektorów. To jest odpowiedź na obawy wyrażone przez FTC.

To przypadkowe ujawnienie mechanizmów, które mogą prowadzić do sztucznego zawyżania cen. To podkreśla jak ważne jest utrzymanie przejrzystości i uczciwości na rynkach globalnych. Mechanizmy ochrony konsumentów zmieni nowe prawo. Praktykami które mogą mieć bezpośredni wpływ na ich codzienne życie poprzez wyższe ceny paliw i ograniczoną konkurencję zajmie się ustawodawca. Każda zmowa cenowa wielkich koncernów powoduje drenaż kieszeni społeczeństwa.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia