Macron o wysłaniu wojsk do Ukrainy. Obawy przed eskalacją rosną

W wywiadzie dla "The Economist" Emmanuel Macron ponownie poruszył temat możliwości wysłania zachodnich wojsk do Ukrainy.

129

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Macron argumentuje, że Europa nie powinna ustalać stałych granic w reakcji na agresję Rosji.
Macron argumentuje, że Europa nie powinna ustalać stałych granic w reakcji na agresję Rosji.

Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu i pojawiła się ukraińska prośba, powinniśmy zadać sobie pytanie o wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę – podkreślił prezydent Francji w wywiadzie dla „The Economist”

Francuski prezydent zaznaczył jednak, że na obecnym etapie nie ma takiej prośby ze strony Ukrainy. Macron argumentuje, że Europa nie powinna ustalać stałych granic w reakcji na agresję Rosji, wobec której potrzebna jest elastyczność i gotowość do działania.

W kontekście bezpieczeństwa Europy Macron ostrzega przed sytuacją, w której Stany Zjednoczone mogą przestać gwarantować bezpieczeństwo kontynentu. Chociaż prezydent Francji podkreśla, że NATO pozostaje kluczowym filarem europejskiej obronności, wzywa również do „egzystencjalnej debaty” na temat bezpieczeństwa, wykraczającej poza instytucjonalne ramy Unii Europejskiej i uwzględniającej państwa spoza wspólnoty.

Macron argumentuje, że potencjalne zwycięstwo Rosji nad Ukrainą nie tylko zagraża bezpieczeństwu samej Ukrainy, ale także całej Europy. Wskazuje, że Rosja może kontynuować swoje agresywne działania wobec innych krajów regionu, takich jak Mołdawia, Rumunia, Polska i Litwa.

„Jeśli Rosja wygra na Ukrainie, Europa nie będzie bezpieczna” – ocenił Macron, dodając, że „Rosja na tym nie poprzestanie”.

To nie pierwszy raz, gdy Macron wypowiada się na temat ewentualnego zaangażowania wojsk w Ukrainie. Już pod koniec lutego prezydent Francji zgłosił taką możliwość, choć zaznaczył brak konsensusu w tej sprawie na obecnym etapie.

Oświadczenia Macrona spotkały się jednak z wyraźnymi obawami ze strony sojuszników. Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyraźnie podkreśliły swoją niechęć do eskalacji konfliktu poprzez wysyłanie wojsk do Ukrainy. Odrzuciły również ewentualność zaangażowania się w konflikt zbrojny, nawet w ramach NATO.

W odpowiedzi na słowa krytyki ze strony sojuszników prezydent Francji stanowczo stwierdził, iż „To są dość poważne kwestie. A każde słowo, które wypowiadam w tej sprawie, jest wyważone, przemyślane i sprawdzone” – zaznaczył.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, skomentował wypowiedź Macrona podczas orędzia do Zgromadzenia Federalnego FR, ostrzegając przed „tragicznymi konsekwencjami” tego typu decyzji. Kreml już wcześniej ostrzegł Zachód przed wysłaniem wojsk do Ukrainy, a Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina, wskazał na ryzyko bezpośredniego konfliktu z Rosją.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia