Mocny apel Sikorskiego w USA. „Teraz my potrzebujemy Was”

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zakończył swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych, udzielając wywiadu dla amerykańskiej stacji Fox News, w niedzielę 5 maja.

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mocny apel Sikorskiego w USA.
Mocny apel Sikorskiego w USA. "Teraz my potrzebujemy Was"

Rozmowa z prawicową telewizją była punktem kulminacyjnym jego pobytu, podczas którego polityk omówił aktualną sytuację na Ukrainie oraz podkreślił stałe zagrożenie, jakie stanowi Rosja. W swoich wypowiedziach Sikorski przywołał także konieczność powrotu NATO do pierwotnej roli.

„Przyszliśmy z pomocą. Teraz my potrzebujemy Was”

Szef MSZ rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia o wkładzie Polski w globalne wysiłki na rzecz bezpieczeństwa. Podkreślił również udział Polski w obronie Stanów Zjednoczonych po tragicznych wydarzeniach z 11 września. Minister zaznaczył także aktywny udział Polski w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, podkreślając gotowość Polski do współpracy w walce o wspólne wartości i bezpieczeństwo.

„Nie wiemy, czy Putin się zatrzyma. Putin grozi innym krajom, jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Przyszliśmy z pomocą Stanom Zjednoczonym, kiedy zostaliście zaatakowani 11 września. Teraz my potrzebujemy Was” – mówił minister podczas wywiadu dla amerykańskiej telewizji.

W wystąpieniu dla Fox News, szef MSZ stanowczo przestrzegł przed niebezpieczeństwem ze strony Rosji, podkreślając konieczność solidarności międzynarodowej w obliczu agresywnych działań Kremla. Sikorski określił działania Putina w Ukrainie jako zbrodnie wojenne oraz zaapelował o zjednoczenie sił NATO w celu odstraszania potencjalnych agresorów.

Podczas wywiadu Radosław Sikorski został również zapytany o rekordowe wydatki Polski na obronność. Z dumą odparł, że przeznaczając 4% PKB na cele obronne, Polska staje się liderem wśród państw NATO, wyprzedzając nawet Stany Zjednoczone.

Sikorski podkreślił, że ten imponujący wynik jest źródłem dumy dla całego kraju. Jednocześnie zaznaczył, że Polska aktywnie dąży do mobilizacji pozostałych sojuszników do wypełnienia zobowiązań dotyczących wydatków na obronność, które minimalnie wynoszą 2% PKB.

NATO musi powrócić do pierwotnej roli

Kluczowym punktem wystąpienia Sikorskiego było ponowne ostrzeżenie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Minister stanowczo potępił agresywne działania Kremla w Ukrainie. Nie pozostawił wątpliwości co do charakteru tych działań, nazywając je otwarcie zbrodniami wojennymi, które wymagają jednoznacznej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej.

W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, minister podkreślił rolę NATO jako gwaranta bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Wzywał do przywrócenia sojuszu do jego pierwotnej roli, czyli odstraszania potencjalnych agresorów, w tym agresywnej Rosji. Pomimo obecnej sytuacji na froncie, Sikorski wyraził przekonanie, że zjednoczone siły sojuszu pokonałyby agresora, jak miało to miejsce już wcześniej.

„NATO wróciło do korzeni. Powstało, aby odeprzeć agresję Rosjan. Raz już się udało. I mam nadzieję, że zwyciężymy ponownie” – stwierdził szef MSZ.

Wspominając wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, Sikorski podziękował prezydentowi Joe Bidenowi oraz spikerowi Izby Reprezentantów Mike’owi Johnsonowi za przyjęcie nowego pakietu środków pomocy dla Ukrainy. Kongres USA zatwierdził bowiem pakiet pomocowy o wartości 61 miliardów dolarów.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że amerykańska pomoc jest niezbędna do powstrzymania rosyjskiego imperializmu i zapewnienia bezpieczeństwa w Europie. Zaapelował również do innych państw o kontynuację wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy.

„Teraz wydatki USA i Europy są mniej więcej równe. Państwa europejskie przeznaczają na pomoc około 120 mld dolarów. Mamy tylko nadzieję, że amerykański sprzęt szybko trafi na front, aby pomóc ukraińskim bohaterom w obronie ojczyzny” – podsumował minister spraw zagranicznych.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia