Tajni żołnierze Macrona są w Ukrainie?

Francuscy żołnierze są w Ukrainie? Doniesienia o obecności żołnierzy Legii Cudzoziemskiej na terenach Ukrainy budzą mieszane uczucia.

178

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Francuscy żołnierze w Ukrainie? Według doniesień z USA Francja wysłała do Ukrainy żołnierzy elitarnej Legii Cudzoziemskiej.
Francuscy żołnierze w Ukrainie? Według doniesień z USA Francja wysłała do Ukrainy żołnierzy elitarnej Legii Cudzoziemskiej.

Według doniesień analityka wojskowego USA, Stephena Bryena, Francja wysłała do Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. Pułku Piechoty Legii Cudzoziemskiej. Bryan podaje również, iż Francja planuje wysłać na Ukrainę łącznie około 1,5 tys. żołnierzy. Informacje te nie zostały dotychczas oficjalnie potwierdzone przez rząd francuski.

Francuscy żołnierze w Ukrainie?

Żołnierze Legii Cudzoziemskiej, w której skład wchodzą wyłącznie obcokrajowcy, mają zostać rozmieszczeni w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. Ich zadaniem będzie wsparcie ukraińskiej 54. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej w walce z rosyjską ofensywą w Donbasie.

Decyzja o wysłaniu żołnierzy Legii Cudzoziemskiej na Ukrainę jest prawdopodobnie kompromisem ze strony prezydenta Emmanuela Macrona. Z jednej strony Francja wyraża w ten sposób solidarność z Ukrainą i dostarcza jej niezbędnej pomocy.

Z drugiej strony, wysyłając na front obcokrajowców, Macron unika ryzyka bezpośredniego zaangażowania Francji w konflikt z Rosją. „Na front trafiają w bardzo małym stopniu Francuzi, a sama Legia Cudzoziemska nie ma charakteru armii domowej” – komentuje analityk.

Bryen stawia jednak pod znakiem zapytania rolę żołnierzy Legii Cudzoziemskiej w Ukrainie. Według niego, Ukraińcy dysponują już wystarczającym doświadczeniem i wiedzą w zakresie obsługi artylerii i rozpoznania.

„Ukraińcy wiedzą, jak operować artylerią i mają wyrafinowane wsparcie wywiadowcze, niektóre z nich są generowane przez ich własne drony FPV i szpiegów, a niektóre dzięki amerykańskim i innym zasobom wywiadowczym i inwigilacyjnym NATO wspierającym Ukrainę” – tłumczy Bryen

Konsekwencje geopolityczne i reakcja NATO

Analityk zwraca również uwagę na potencjalne konsekwencje geopolityczne tej decyzji. Wysoka aktywność Francji w Ukrainie może skomplikować ewentualne uruchomienie artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który zobowiązuje członków NATO do wzajemnej pomocy w przypadku napaści.

„Oczywiście członkowie NATO mogliby indywidualnie wspierać Francuzów, albo wysyłając własne siły, albo wspierając Francuzów logistycznie i w komunikacji” – stwierdza analityk.

Bryen zwraca również uwagę na możliwą reakcję Rosji. Moskwa może odebrać wysłanie żołnierzy Legii Cudzoziemskiej na tereny Ukrainy jako prowokację i eskalację konfliktu. „Przykładowo, żołnierze Legii Cudzoziemskiej nie mogą udać się do Ukrainy bez przejazdu przez Polskę. Czy Rosjanie będą to postrzegać jako dowód, że są w stanie wojny zarówno z Francją, jak i Polską?”- dywaguje analityk.

Kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji będzie stanowisko NATO. Organizacja ta będzie musiała określić, w jaki sposób zareagować na decyzję Francji i czy udzielić jej wsparcia.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia