Rekordowe rachunki za gaz już od 1 lipca

134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ekordowe rachunki za gaz już od 1 lipca
ekordowe rachunki za gaz już od 1 lipca

PGNiG ogłosiło drastyczne podwyżki cen gazu, które wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Oznacza to, że rachunki za gaz dla wielu Polaków wzrosną o 45-47%. To poważny cios dla domowych budżetów, szczególnie dla tych, którzy ogrzewają domy gazem.

Rekordowe rachunki za gaz

Dotychczasowa cena 24,62 gr/kWh wzrośnie do 35,79 gr/kWh brutto (netto: 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh) dla gazu wysokometanowego grupy E. Jeszcze wyższe podwyżki czekają użytkowników gazu zaazotowanego: w podgrupie Lw (grupa taryf Z) cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, a w podgrupie Ls (grupa taryf S) z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh brutto.

Powodem podwyżek jest m.in. wygaśnięcie rządowych tarcz ochronnych, które do tej pory zamrażały ceny gazu. Do tego dochodzi wzrost cen surowca na giełdach światowych.

PGNiG już teraz wysyła do klientów listy z informacjami o nowych stawkach. Wiele osób jest zbulwersowanych i przerażonych nadchodzącymi podwyżkami.

Bon energetyczny: złagodzi skutki podwyżek?

Rząd zapowiada pomoc w postaci bonu energetycznego. Będzie on przysługiwał osobom o niskich dochodach i ma złagodzić skutki podwyżek. Będzie to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości od 300 do 1200 zł, mające na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii.

Aby otrzymać bon energetyczny, należy spełnić określone kryteria dochodowe:

  • Dochód za rok 2023 nie może przekroczyć 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym.
  • W gospodarstwie wieloosobowym próg dochodowy na osobę wynosi 1700 zł.

Szczegółowe informacje na temat sposobu i terminu składania wniosków zostaną ogłoszone wkrótce.

Oprócz bonu rząd planuje również inne działania mające na celu wsparcie Polaków w tym trudnym czasie. M.in. ma zostać rozszerzona ulga termomodernizacyjna, a także ułatwiony dostęp do dofinansowań na wymianę pieców węglowych.

Podwyżki cen gazu to poważne wyzwanie dla wielu Polaków. Rządowe działania pomocowe są niezbędne, aby złagodzić ich skutki.

Należy jednak pamiętać, że również oszczędność jest kluczowa. Warto więc już teraz szukać sposobów na zmniejszenie zużycia gazu w naszych domach.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

  • Obniż temperaturę ogrzewania. (obniżenie o 1 stopień Celsjusza może zmniejszyć zużycie gazu o 5%).
  • Uszczelnij okna i drzwi, aby zapobiec utracie ciepła.
  • Rozważ wymianę starego pieca gazowego na bardziej wydajny.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia