II ZLOT Pierzchały 22-23.07.2023

II Zlot Pierzchały to wydarzenie jakie organizuje Kamrat -Wolna Grupa Motocyklowa który odbędzie się w dniach 22-23.07.2023. Można zwiedzić Kościół pw. Narodzenia NMP i św. Małgorzaty.

605

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

II ZLOT PIERZCHAŁY 22-23.07.2023
II ZLOT PIERZCHAŁY 22-23.07.2023

Wydarzenie jakie organizuje Kamrat -Wolna Grupa Motocyklowa to II Zlot Pierzchały który odbędzie się w dniach 22-23.07.2023. Organizator ma nadzieję, graniczącą z pewnością, że to miejsce stanie się obowiązkowym w twoim terminarzu zlotowym, tak teraz jak i w następnych latach!

Koncerty na żywo pokaz fireshow, mnóstwo konkurencji z atrakcyjnymi nagrodami i wiele, wiele więcej.
Nie czekaj do ostatniej chwili! Jeżeli masz urlop, to mogą to być dwa mile spędzone dni nad jeziorem Pierzchalskim w gminie Płoskinia. Jak piszą Kamraci – widzimy się 22 lipca o godzinie 14 na bramie.

Miejmy nadzieję że kolejne informacje ukarzą się niebawem i będziecie mogli dowiedzieć się więcej. Zaglądajcie zatem na stronę organizatora II ZLOT PIERZCHAŁY

II ZLOT PIERZCHAŁY 22-23.07.2023 plakat
II ZLOT PIERZCHAŁY 22-23.07.2023 plakat

Pierzchały i okolice (źródło wikipedia)

Pierzchały (niem. Pettelkau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia. Osada znajduje się w historycznym regionie Warmia i znana jest od 1296. Bardzo ciekawym zabytkiem w Pierzchałach jest Kościół pw. Narodzenia NMP i św. Małgorzaty, który wzniesiono jeszcze przed założeniem kolegiaty w 1343 roku. Jest budowlą ceglaną, gotycką, salową. Posiadał sklepienie krzyżowo-żebrowe. Wieżę i zakrystię dobudowano ok. 1400 r., potem kaplice boczne, a drewniana górna część wieży powstała w 1770. W średniowieczu Pierzchały były miejscem pielgrzymkowym, jednak parafia uległa likwidacji i kościół został filią parafii w Szalmi.

II ZLOT Pierzchały 22-23.07.2023 - Kościół Narodzenia NMP i św. Małgorzaty - Pierzchały (foto Jacek Bogdan dioblina.eu)
Kościół Narodzenia NMP i św. Małgorzaty – Pierzchały (foto Jacek Bogdan wikipedia)

W 1945 r. w wyniku działań świątynię poważnie zniszczono. Przez wiele lat niszczała, aby w 1960 ruiny prowizorycznie adaptować na magazyn PGR, co nie powstrzymało dalszej dewastacji. Wręcz przeciwnie: gotycki portal zamurowano, rozebrano kaplicę, zakrystię dach i wieżę, zatracił wówczas cechy stylowe (poza dwoma profilowanymi portalami). Za to wybito dodatkowe wrota, przez które mogły przejeżdżać poprzez kościół traktory, ponieważ w obiekcie składowano nawozy. Dopiero po zmianach ustrojowych odbudowa kościoła stała się możliwa. W niedzielę 17 X 1999 r. działalność parafii została wznowiona.

Jezioro Pierzchalskie to miejsce na II ZLOT Pierzchały

Jezioro Pierzchalskie widok na zaporę. Autorstwa Aleksander Durkiewicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104333137
Jezioro Pierzchalskie widok na zaporę. Autorstwa Aleksander Durkiewicz – Praca własna, wikimedia

W pobliżu znajduje się zapora i elektrownia wodna na rzece Pasłęce, które tworzą tzw. Jezioro Pierzchalskie o powierzchni 240 ha i głębokości do 10 m. Tzw. zbiornik Pierzchalski jest to sztuczny zbiornik wodny utworzony w 1916 roku w celu spiętrzenia wody na potrzeby Elektrowni Pierzchały oraz stanowiący zbiornik retencyjny. Właściciel stoczni Schichau-Werke, wybudował tu elektrownię wodną zasilającą w energię elektryczną powiat braniewski oraz elbląską filię zakładu Schichau-Werke. Ciekawostką jest to, że oprócz pracy rąk ludzkich do budowy wykorzystywano również dostarczone z elbląskiej fabryki Schichau-Werke koparki parowe. Schichau to zakłady mechaniczne, w tym stocznia, funkcjonujące w latach 1855–1945, która była jedną z ważniejszych stoczni budujących okręty w Niemczech, szczególnie torpedowce i niszczyciele. Od 1944 zbudowano tu także 136 miniaturowych okrętów podwodnych Typ XXVIIB Seehund. Trzeba tu wspomnieć, że wcześniej zakłady były dużym producentem lokomotyw i maszyn parowych. Po wojnie teren zakładów Schichau przejęły zakłady turbin parowych Zamech Elbląg.

Obecnie zbiornik Pierzchalski jest dostępny dla kajakarzy, a łagodne brzegi umożliwiają rekreację, taką jak II ZLOT Pierzchały.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia