W dniach od 21 do 23 lipca, wszyscy odwiedzający malborską warownię, będą mogli odbyć podróż w czasie do Średniowiecza. Zamek w Malborku zatętni życiem a na dwa wieczory zamieni się w miejsce historycznej bitwy. Oblężenie Malborka 2023
Jak do tego doszło
Prawdopodobnie od samego początku konfliktu z zakonem krzyżackim, celem króla Władysława Jagiełły było zdobycie Malborka. Ponoć bitwa pod Grunwaldem była na swój sposób przypadkowa i wydarzyła się w drodze do stolicy państwa krzyżackiego.
Król Władysław Jagiełło, rozochocony zwycięstwem odniesionym pod Grunwaldem, chcąc wykorzystać dobrą passę ruszył ze swymi oddziałami na Malbork. Już tydzień po zwycięskiej bitwie, 22 lipca 1410 roku forpoczta wojsk polsko-litewskich stanęła u murów twierdzy. Szturm na Malbork rozpoczął się 25 lipca 1410 roku, gdy pod murami zjawiły się główne siły dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę. Ponieważ komtur Świecia, Henryk von Plauen doskonale przygotował malborski zamek do obrony, działania wojsk polsko-litewskich polegały jedynie na ostrzale artyleryjskim. Brak przygotowania oraz próba ataku z marszu, nie odniosły pożądanego skutku.
Nadeszła deszczowa jesień, problemy z zaopatrzeniem oblegającej Malbork armii oraz epidemia czerwonki, doprowadziły 18 września do wycofania się spod Malborka księcia litewskiego Witolda wraz ze swymi wojskami. Dzień później odwrót zarządził Władysław Jagiełło.
Oblężenie Malborka 2023 – plan imprezy
Tak jak 613 lat temu, na przedzamczu napotkamy tętniący życiem obóz rycerski, a w nim liczne pojedynki i konne popisy. Ponieważ do Malborka przyjadą najznamienitsi jeźdźcy, goście będą podziwiać ich wręcz kaskaderskie umiejętności. Do Malborka zawitają żołnierze, prezentując się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Będzie można ich zobaczyć na terenach wokół zamku, oraz na scenie w trakcie rycerskich pojedynków. Ta sama scena będzie miejscem przedstawień teatralnych a także koncertów.
Tradycyjnie, zamkowe międzymurze będzie miejscem jarmarku rzemiosł. Na nim przybyli goście znajdą smakowitą strawę, zobaczą i poznają tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy podzielą się z przybyłymi miłośnikami średniowiecza, tajnikami swoich rzemiosł. Goście nie tylko będą światkami żonglerki flagami, będą mogli wziąć udział w wykuwaniu miecza z damasceńskiej stali.
Dla najmłodszych przygotowano „Gród dziecięcy”, a w nim: teatrzyki, kuglarze, warsztaty i zabawy. O zadowolenie maluchów zadbają animatorzy, którzy poprowadzą z dziećmi różne zajęcia związane ze średniowieczem. Biorący udział w tegorocznym Oblężeniu Malborka, będą mieli możliwość zwiedzania zamku. Organizatorzy specjalnie na piątkowy i sobotni wieczór przygotowali „Rycerską przygodę na zamku”.
Na godzinę 22:00, w piątek 21 lipca oraz sobotę 22 lipca, przygotowano nocne inscenizacje wydarzeń z 1410 roku. Wtedy dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, wojska polsko – litewskie przystąpiły do szturmu na zamek Malbork.
Ciekawy materiał wideo: Oblężenie Malborka – inscenizacja 23.07.2022
Może cię również zainteresować: XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”