Wynajem samochodu dla firmy w praktyce. Na czym to polega i czy się opłaca?

wynajem samochodu w praktyce czyli nasz poradnik online

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wynajem samochodu - poradnik online
Young business couple signing some documents at the table with salesperson or manager buying or renting car in the showroom

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na elastyczność, również w kwestii floty samochodów firmowych. Jedną z opcji, która może coś takiego zaoferować i cieszy się dużą popularnością, jest wynajem samochodów firmowych, co stanowi alternatywę do leasingu czy zakupu samochodu. Na czym polega takie rozwiązanie i czy się opłaca? Już wyjaśniamy!

Wynajęcie samochodu a leasing

Większość firm potrzebuje jakiegoś środka transportu używanego w celach biznesowych, a jedynie w zależności od branży, w jakiej działają, tych pojazdów musi być mniej lub więcej. Niestety koszty stworzenia i utrzymania firmowej floty nie należą do małych i nawet kilka aut jest już sporym wydatkiem. Nie dziwi zatem, że przedsiębiorcy szukają możliwości, które pozwolą im na bardziej optymalne rozwiązanie w tym zakresie. I tutaj pojawia się wynajem samochodów dla firm, który stanowi świetną alternatywę zarówno do zakupu auta, jak i leasingu. Dlaczego?

Wynajem auta pozwala bowiem przedsiębiorstwu na zyskanie o wiele większej elastyczności i kontroli nad kosztami związanymi z użytkowaniem samochodów firmowych. Co ważne, różni się on od leasingu w kilku zasadniczych kwestiach, gdzie najważniejszym jest brak konieczności uiszczania wysokiego wkładu własnego, prostsza umowa i możliwość wprowadzania szerokiego zakresu zmian w trakcie jej trwania.

Wynajem samochodu dla firm – jakie korzyści?

Jedną z największych korzyści, jakie daje wynajem samochodów dla firm, jest możliwość elastycznego dostosowania oferty do potrzeb firmy i zmiana warunków wynajmu w takcie trwania umowy. Co można zmienić? Przede wszystkim:

·      czas trwania umowy (skrócenie umowy lub jej przedłużenie)

·      można zmienić samochód na inny

·      można zdecydować się na zmianę pakietu usług dodatkowych

Warto nadmienić, że w przypadku wynajmu samochodów dla firm do wyboru mamy aż trzy warianty, jeśli chodzi o okres, na jaki wynajmujemy auto, które obejmują:

·      wynajem krótkoterminowy (liczony w dniach)

·      wynajem średnioterminowy (liczony w miesiącach)

·      wynajem długoterminowy (liczony w latach)

Przy czym podpisując umowę na wynajem samochodu, przedsiębiorca ma możliwość w każdej chwili zrezygnować z auta bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z drugiej strony w razie potrzeby może przedłużyć wynajem na kolejne dni, miesiące czy lata.

Stałe koszty i mniej formalności

Ponadto wynajem w przeciwieństwie do leasingu gwarantuje przejrzystość i stałość kosztów związanych z utrzymaniem floty, ponieważ z reguły serwis samochodu i pozostałe koszty związane z jego utrzymaniem leżą zazwyczaj po stronie właściciela pojazdu, czyli firmy, od której wynajmujemy auto. Tym samym przedsiębiorca płaci jedynie określoną w umowie opłatę miesięczną za wynajem auta i nie musi się już przejmować opłatami na ubezpieczenie, przeglądy, wymiany opon itd.

Co ważne, wynajem samochodu dla firm to również możliwość wliczenia czynszu najmu do kosztów uzyskania przychodów, co jest jednym ze sposobów na optymalizację podatkową przedsiębiorstwa. Jak widać, rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, będąc równocześnie opcją o wiele mniej skomplikowaną i bardziej elastyczną niż tradycyjny leasing.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia