Matura 2024 z języka polskiego – arkusze egzaminacyjne i relacje uczniów

Dzisiaj maturzyści pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym - sprawdź arkusze egzaminacyjne CKE i relacje uczniów

153

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

matura 2024 z języka polskiego
matura 2024 z języka polskiego - najnowsze informacje

Dzisiaj absolwenci szkół średnich pisali egzamin, jakim była matura 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Na napisanie egzaminu w nowej formule 2023 uczniowie mieli 240 minut. Egzamin maturalny dla uczniów piszących go w starej formule trwał 170 minut. W obu wersjach składa się on z trzech części – dwóch testów i tekstu własnego – rozprawki. Praca musi być napisana na jeden z dwóch tematów. W rozprawce maturzyści muszą odnieść się do wybranych kontekstów oraz utworów historyczno-literackich. Jednym z omawianych w tekście tekstów musi być lektura obowiązkowa.

W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany jest w dwóch formułach. Inne arkusze egzaminacyjne otrzymują tegoroczni absolwenci szkół średnich, pisząc maturę w nowej formule 2023. Jeszcze inne pytania i tematy rozprawki czekają na absolwentów ze wcześniejszych roczników – zdają oni maturę zgodnie ze starą formułą.

Matura 2024 z języka polskiego – reakcje na tematy i pytania

Maturzyści po napisaniu egzaminu chętnie dzielili się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych. Większość z nich była zadowolona z tematów rozprawki. Jedna z abiturientek skomentowała tegoroczną maturę: „Jak zobaczyłam te tematy to prawie się ze szczęścia popłakałam. Ta matura była tak prosta, że aż przyjemnie się ją pisało”. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami podawanymi przez uczniów tematy rozprawki w nowej formule brzmiały: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” i :Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”. Są jednak i tacy, dla których zadania maturalne były trudne. Jedna z Internautek napisała: „Trafiło nam się dużo „ciężkich” lektur, takich jak „Potop”, „Kordian”, „Dziady”. Dodała także: „Mimo wszystko uważam, że matura próbna z grudnia była dla mnie dużo łatwiejsza.”. Aby zdać maturę z języka polskiego, należało przekroczyć próg 30% punktów możliwych do zdobycia. W przypadku starszej formuły – 2015, można było otrzymać maksymalnie 70 punktów. Osoby zdające egzamin maturalny zgodnie z formułą 2023 mogły zdobyć 60 punktów.

To dopiero początek

Matura 2024 z języka polskiego to dopiero początek wytężonej pracy dla absolwentów szkół średnich. Czeka ich jeszcze obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki i języka obcego nowożytnego. Muszą również przystąpić do matury ustnej z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe jest także zdanie egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Więcej informacji o terminach i zasadach matur można znaleźć pod tym linkiem.

Sprawdźcie, jak Wam poszła matura i przejrzyjcie arkusze udostępnione przez CKE:

Formuła 2023 Część 1.,

formuła 2023 część 2.,

formuła 2015 część 1.,

formuła 2015 część 2.

Życzymy powodzenia na kolejnych egzaminach!

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia