Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych?

Dowiedz się, jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych

177
Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? Cmentarz po zmroku oświetlany płomieniami zniczy i lampionów.
Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych, aby nie dać się okraść i zachować bezpieczeństwo na drodze?

 Wszystkich Świętych kojarzy się nam z odwiedzaniem grobów naszych bliskich. Refleksyjny nastrój i poddawanie się wspomnieniom związanym ze zmarłymi bliskimi sprawiają, że zapominamy o bezpieczeństwie. Zatem jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych?

1 Listopada to dzień, w którym policja nie narzeka na zbyt dużo wolnego. Działający na cmentarzach kieszonkowcy, złodzieje kradnący ozdoby z grobów czy wypadki drogowe zdarzają się nagminnie. Odwiedzając groby najbliższych łatwo zapominamy, że są ludzie tylko czekający na chwilę naszej uwagi. Warto więc zachować czujność nawet w tym wyjątkowym dniu. Nikt przecież nie chce kojarzyć Wszystkich Świętych ze skradzioną torebką czy portfelem albo groźną sytuacją na drodze.

Na swoje bezpieczeństwo szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko w czasie jazdy i podczas pobytu na cmentarzu. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu pozostawionego bez nadzoru. Włamywacze wiedzą, że okres świąteczny to dla nich idealna okazja na obfite łowy. Co zatem robić?

Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? – Na drodze

Dzień Wszystkich Świętych wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodowym i pieszym w okolicach cmentarzy. Niekorzystnie na bezpieczeństwo podróżowania wpływa także jesienna aura – opady deszczu, niska temperatura i słaba widoczność. Dodatkowo Wszystkich Świętych zawsze oznacza zmiany w organizacji ruchu drogowego. Wszystko to sprawia, że zarówno kierowcy jak i piesi powinni zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo na drodze. Dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z komunikacji miejskiej. W każdym mieście w okolice cmentarzy są kierowane dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Zmotoryzowani powinni pamiętać, że tego dnia ulice przylegające do nekropolii będą wyłączane z ruchu. Dla pojazdów zostaną natomiast utworzone dodatkowe parkingi. Kierowcy powinni też pamiętać, że Wszystkich Świętych to czas, w którym wzmożone działania na ulicach prowadzi policja. Prowadzona jest Akcja Znicz. Funkcjonariusze nie tylko dbają o bezpieczeństwo na drogach, ale także egzekwują stosowanie się do przepisów. Należy zatem unikać jazdy z nadmierną prędkością lub bez pasów, wymuszania pierwszeństwa czy niewłaściwego wyprzedzania.

Zadbaj o bezpieczeństwo na cmentarzu

O tym, jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych szczególnie należy pamiętać na cmentarzu. Zatłoczone autobusy i tramwaje oraz cmentarne alejki to wręcz raj dla kieszonkowców. W tym czasie policja otrzymuje wiele zawiadomień o kradzieżach na cmentarzu czy w innych miejscach, w których przewija się sporo ludzi. Kradzione są portfele, telefony i całe torebki. Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami i nie stać się ofiarą złodziei?

Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby nie dać im szansy na skuteczną kradzież. Podczas pobytu na cmentarzu lub podróży komunikacją publiczną torebkę warto trzymać z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli jej nie domkniemy lub zawiesimy luźno na ramieniu, łatwo możemy stracić znajdujące się w niej przedmioty. Uważać muszą także mężczyźni. Nie powinni trzymać portfela w tylnej kieszeni spodni. Złym pomysłem jest również zostawianie torebek bez opieki na cmentarzu czy w widocznym miejscu w samochodzie.

Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? – zabezpiecz dom lub mieszkanie


Zachowanie bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych nie powinno ograniczać się tylko do ostrożnego poruszania się po drogach i pilnowania torebki czy portfela. Równie ważne okazuje się właściwe zabezpieczenie mienia – domu albo mieszkania. Pozostaje ono bez opieki, co zawsze jest okazją dla potencjalnych włamywaczy. Podstawową kwestią jest dokładne zamknięcie drzwi i okien. Należy o tym pamiętać niezależnie od tego, na ile pozostawiamy mieszkanie lub dom bez nadzoru. Złodzieje mogą wykorzystać zarówno krótką wizytę na grobach, jak i kilkudniowy wyjazd do rodziny. W ostatnim wypadku warto powiadomić zaufanych sąsiadów i poprosić ich, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie. Ponadto mogą oni podlać kwiaty, przewietrzyć pomieszczenia, a wieczorem włączyć światło. Jeśli jednak do włamania dojdzie, nie należy wchodzić do domu czy mieszkania. Wchodząc, można nie tylko zatrzeć ślady, ale także natknąć się na intruzów. W takiej sytuacji trzeba oddalić się z miejsca włamania i powiadomić policję.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze we Wszystkich Świętych, obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/