Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych?

Dowiedz się, jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych

469

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? Cmentarz po zmroku oświetlany płomieniami zniczy i lampionów.
Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych, aby nie dać się okraść i zachować bezpieczeństwo na drodze?

 Wszystkich Świętych kojarzy się nam z odwiedzaniem grobów naszych bliskich. Refleksyjny nastrój i poddawanie się wspomnieniom związanym ze zmarłymi bliskimi sprawiają, że zapominamy o bezpieczeństwie. Zatem jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych?

1 Listopada to dzień, w którym policja nie narzeka na zbyt dużo wolnego. Działający na cmentarzach kieszonkowcy, złodzieje kradnący ozdoby z grobów czy wypadki drogowe zdarzają się nagminnie. Odwiedzając groby najbliższych łatwo zapominamy, że są ludzie tylko czekający na chwilę naszej uwagi. Warto więc zachować czujność nawet w tym wyjątkowym dniu. Nikt przecież nie chce kojarzyć Wszystkich Świętych ze skradzioną torebką czy portfelem albo groźną sytuacją na drodze.

Na swoje bezpieczeństwo szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko w czasie jazdy i podczas pobytu na cmentarzu. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu pozostawionego bez nadzoru. Włamywacze wiedzą, że okres świąteczny to dla nich idealna okazja na obfite łowy. Co zatem robić?

Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? – Na drodze

Dzień Wszystkich Świętych wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodowym i pieszym w okolicach cmentarzy. Niekorzystnie na bezpieczeństwo podróżowania wpływa także jesienna aura – opady deszczu, niska temperatura i słaba widoczność. Dodatkowo Wszystkich Świętych zawsze oznacza zmiany w organizacji ruchu drogowego. Wszystko to sprawia, że zarówno kierowcy jak i piesi powinni zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo na drodze. Dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z komunikacji miejskiej. W każdym mieście w okolice cmentarzy są kierowane dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Zmotoryzowani powinni pamiętać, że tego dnia ulice przylegające do nekropolii będą wyłączane z ruchu. Dla pojazdów zostaną natomiast utworzone dodatkowe parkingi. Kierowcy powinni też pamiętać, że Wszystkich Świętych to czas, w którym wzmożone działania na ulicach prowadzi policja. Prowadzona jest Akcja Znicz. Funkcjonariusze nie tylko dbają o bezpieczeństwo na drogach, ale także egzekwują stosowanie się do przepisów. Należy zatem unikać jazdy z nadmierną prędkością lub bez pasów, wymuszania pierwszeństwa czy niewłaściwego wyprzedzania.

Zadbaj o bezpieczeństwo na cmentarzu

O tym, jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych szczególnie należy pamiętać na cmentarzu. Zatłoczone autobusy i tramwaje oraz cmentarne alejki to wręcz raj dla kieszonkowców. W tym czasie policja otrzymuje wiele zawiadomień o kradzieżach na cmentarzu czy w innych miejscach, w których przewija się sporo ludzi. Kradzione są portfele, telefony i całe torebki. Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami i nie stać się ofiarą złodziei?

Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby nie dać im szansy na skuteczną kradzież. Podczas pobytu na cmentarzu lub podróży komunikacją publiczną torebkę warto trzymać z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli jej nie domkniemy lub zawiesimy luźno na ramieniu, łatwo możemy stracić znajdujące się w niej przedmioty. Uważać muszą także mężczyźni. Nie powinni trzymać portfela w tylnej kieszeni spodni. Złym pomysłem jest również zostawianie torebek bez opieki na cmentarzu czy w widocznym miejscu w samochodzie.

Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych? – zabezpiecz dom lub mieszkanie


Zachowanie bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych nie powinno ograniczać się tylko do ostrożnego poruszania się po drogach i pilnowania torebki czy portfela. Równie ważne okazuje się właściwe zabezpieczenie mienia – domu albo mieszkania. Pozostaje ono bez opieki, co zawsze jest okazją dla potencjalnych włamywaczy. Podstawową kwestią jest dokładne zamknięcie drzwi i okien. Należy o tym pamiętać niezależnie od tego, na ile pozostawiamy mieszkanie lub dom bez nadzoru. Złodzieje mogą wykorzystać zarówno krótką wizytę na grobach, jak i kilkudniowy wyjazd do rodziny. W ostatnim wypadku warto powiadomić zaufanych sąsiadów i poprosić ich, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie. Ponadto mogą oni podlać kwiaty, przewietrzyć pomieszczenia, a wieczorem włączyć światło. Jeśli jednak do włamania dojdzie, nie należy wchodzić do domu czy mieszkania. Wchodząc, można nie tylko zatrzeć ślady, ale także natknąć się na intruzów. W takiej sytuacji trzeba oddalić się z miejsca włamania i powiadomić policję.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze we Wszystkich Świętych, obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia