Kary za nieodśnieżony chodnik

Jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości, przeczytaj bo warto.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kary za nieodśniżony chodnik - zbliżenie na nogi i niebieską łopatę, mężczyzny w trakcie odśnieżania.
Obowiązek obowiązkiem, ale odrobina ruchu nikomu nie zaszkodzi.

Zima to nie tylko czas świątecznych dekoracji i zabaw na śniegu, ale także dodatkowych obowiązków dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za stan chodników przed posesją odpowiadają oni sami, a zaniedbanie tego obowiązku może mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. Jakie są zasady odśnieżania chodników i kiedy można się zwolnić z tego obowiązku? Oto najważniejsze informacje na ten temat. Kary za nieodśnieżony chodnik

Kogo dotyczy obowiązek odśnieżania chodników?

Zgodnie z Prawem budowlanym, za bezpieczny dla użytkowników stan chodników odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Dotyczy to odśnieżania chodników przed wszystkimi budynkami – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Nie ma znaczenia, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biurowiec czy sklep. Jeśli chodnik przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, to właściciel lub zarządca musi zadbać o jego odśnieżenie i posypanie solą lub piaskiem w razie oblodzenia. Nie wolno zgarniać śniegu na jezdnię, ponieważ utrudnia to ruch pojazdów i zwiększa ryzyko wypadków. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

Kto jest zwolniony z obowiązku odśnieżania chodników?

Jeśli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, wówczas odśnieżanie należy do obowiązków gminy. Właściciel nieruchomości nie odpowiada też za nieodśnieżony chodnik, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów osobowych. W takim przypadku, za stan chodnika odpowiada zarządca drogi lub parkingowej. Jeśli natomiast chodnik jest częścią drogi wewnętrznej lub prywatnej, to obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach lub użytkownikach tych dróg.

Kary za nieodśnieżony chodnik

Nieodśnieżony lub oblodzony chodnik stanowi zagrożenie dla pieszych, którzy mogą się poślizgnąć i doznać urazu. W takim przypadku, poszkodowany może zażądać odszkodowania od właściciela lub zarządcy nieruchomości, który zaniedbał swój obowiązek. Odszkodowanie może dotyczyć zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienia za krzywdę, a nawet uszkodzenia samochodu, jeśli wypadek miał miejsce na drodze. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia winy i szkody. W celu dochodzenia swoich praw, poszkodowany musi udowodnić, że wypadek był spowodowany przez nieodśnieżony lub oblodzony chodnik, a nie przez własną nieostrożność.

Nieodśnieżanie chodników może być także traktowane jako wykroczenie, za które grozi mandat lub sprawa w sądzie. Straż miejska lub policja może nałożyć na właściciela lub zarządcę nieruchomości karę w wysokości do 500 zł, jeśli stwierdzi, że chodnik stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, sprawa trafi do sądu, który może orzec wyższą karę lub nakazać wykonanie obowiązku odśnieżania. W skrajnych przypadkach, nieodśnieżanie chodników może być nawet uznane za przestępstwo z art. 160 kodeksu karnego, jeśli spowoduje śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Jak dbać o bezpieczeństwo na chodnikach zimą?

Aby uniknąć tarapatów prawnych i finansowych, właściciele i zarządcy nieruchomości powinni dbać o regularne odśnieżanie i posypywanie chodników zimą. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy to robić. Zależy to od warunków pogodowych i natężenia ruchu pieszych. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, chodniki powinny być odśnieżone i posypane w ciągu 24 godzin od zakończenia opadów śniegu lub oblodzenia. W praktyce, najlepiej jest to robić codziennie rano i wieczorem, a także w razie potrzeby w ciągu dnia.

Warto śledzić prognozy pogody, aby być przygotowanym

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia