Wzrost Skrajnego Ubóstwa i Wyzwania Codziennego Życia

W skrajnym ubóstwie żyje dwa miliony Polaków. Jednocześnie jedna trzecia z nas deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie.

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szlachetna Paczka: Światełko Nadziei w Ciemności Sytuacji Ekonomicznej
Szlachetna Paczka staje się istotnym źródłem wsparcia i nadziei dla tych najbardziej potrzebujących

Stowarzyszenie Wiosna, organizujące corocznie akcję Szlachetnej Paczki, opublikowało najnowszy Raport o Biedzie, rzucający światło na trudną rzeczywistość życia wielu Polaków. Liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła. To alarmujące, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła o 40 tysięcy w ciągu jednego roku. To niewątpliwie zjawisko, które wymaga pilnej uwagi i skoordynowanych działań. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej uwagi i działań ze strony odpowiednich instytucji. To oznacza, że miesięcznie dysponują niewielką kwotą ponad 700 złotych, stawiając ich w trudnej sytuacji materialnej.

Z wyników raportu wynika, że 95% Polaków doświadczyło w ostatnich sześciu miesiącach wzrostu cen żywności, a 89% zauważyło podwyżki kosztów utrzymania mieszkania lub domu. W obliczu tych trudności, społeczeństwo reaguje, oszczędzając m.in. na kulturze, rozrywce, zakupach odzieży, zużyciu energii i żywności.

Społeczna Niewrażliwość na Skrajne Ubóstwo

Raport alarmuje, że dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, paradoksalnie jednak jedna trzecia społeczeństwa deklaruje, że nie zna nikogo, kto byłby dotknięty biedą. To zaskakujące, jak wielka jest przepaść między statystykami a codziennym doświadczeniem wielu osób. Być może wynika to z faktu, że bieda często jest ukrywana, a osoby dotknięte ubóstwem mogą czuć się wstydliwe lub niechętne do dzielenia się swoimi problemami. Zgadza się, te liczby są naprawdę alarmujące i powinny skłonić nas wszystkich do refleksji.

Czy to poprzez wsparcie organizacji charytatywnych, wolontariat, czy po prostu bycie bardziej świadomym problemów społecznych w naszej społeczności, każdy gest dobra może przynieść pozytywną zmianę. Wspólnie możemy budować społeczeństwo solidarne, w którym nawet najmniejsze działania prowadzą do wielkich rezultatów. Każde działanie ma znaczenie i może przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu. To zaskakujące, jak wielka jest przepaść między statystykami a codziennym doświadczeniem wielu osób. Może to wynikać z faktu, że bieda często jest ukrywana, a osoby dotknięte ubóstwem mogą czuć się wstydliwe lub niechętne do dzielenia się swoimi problemami. Liczby te powinny skłonić nas wszystkich do refleksji i działania. To zjawisko ukazuje społeczną niewrażliwość na problemy najuboższych, których nie widzimy wśród rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Warto zastanowić się, czy brak tego świadomości nie przyczynia się do utrzymania ukrytego problemu społecznego.

Szlachetna Paczka. Światełko Nadziei w Ciemności Sytuacji Ekonomicznej

W 2022 roku rodziny objęte pomocą Szlachetnej Paczki dysponowały jedynie średnią kwotą 436 złotych na osobę. W przełożeniu na dzień daje jedynie 14 złotych. To alarmujące dane, podkreślające dramatyczne pogorszenie się sytuacji ekonomicznej. Wydarzenia minionych trzech lat odbijają się na życiu wielu polskich domów, gdzie 3% społeczeństwa nie stać na podstawowe zakupy, a 5% nie kupuje mięsa, ryb i owoców. Dla 8% Polaków wykupienie leków na receptę staje się problemem nie do przeskoczenia. W obliczu tych wyzwań, Szlachetna Paczka staje się istotnym źródłem wsparcia i nadziei dla tych najbardziej potrzebujących

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia