Kask narciarski używaj nawet gdy nie musisz

Zanim wyruszysz na stok, sprawdź gdzie jest obowiązkowy oraz jakiesą kary za jego brak.

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kask narciarski - na słonecznym i ośnieżonym stoku klęczy cztero-osobowa rodzinka narciarzy i wszyscy mają na głowach kaski
Zdrowie i życie, nie mają ceny. Warto zainwestować w kask.

Wyobraź sobie, że jedziesz na nartach po stoku, cieszysz się pięknym widokiem, świeżym powietrzem i adrenaliną. Nagle, znikąd, wyjeżdża przed tobą inny narciarz, który nie zauważył cię na czas. Nie masz szansy na uniknięcie zderzenia. Uderzasz głową w jego narty, a potem w twardy śnieg. Czujesz ból, krwawisz, tracisz przytomność. Co by się stało, gdybyś miał na głowie kask narciarski ?

Kask narciarski to nie tylko dodatkowy koszt i ciężar na głowie, ale przede wszystkim skuteczna ochrona przed urazami, które mogą być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia i życia. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto nosić kask na nartach nawet tam, gdzie nie ma takiego obowiązku, jakie są przepisy i kary dotyczące kasków w różnych krajach europejskich i jaki kask wybrać dla siebie.

Jakie są korzyści z noszenia kasku na nartach?

Noszenie kasku na nartach ma wiele zalet, które przewyższają ewentualne niedogodności. Oto niektóre z nich:

  • Kask chroni głowę przed urazami spowodowanymi upadkiem, zderzeniem z innym narciarzem lub przeszkodą, a także przed ostrymi krawędziami nart lub snowboardu. Według badań, kask zmniejsza ryzyko urazu głowy o 35-60%.
  • Kask może uratować życie lub zapobiec trwałemu uszkodzeniu mózgu. Niektóre urazy głowy mogą być śmiertelne lub prowadzić do nieodwracalnych skutków, takich jak utrata pamięci, zaburzenia mowy, paraliż czy śpiączka. Przykładem może być wypadek Michaela Schumachera, który w 2013 roku uderzył głową w kamień na stoku we Francji i doznał ciężkiego urazu mózgu. Gdyby nie kask, który miał na sobie, prawdopodobnie nie przeżyłby tego zdarzenia.
  • Kask podnosi komfort jazdy, ponieważ izoluje od zimna, wiatru i hałasu. Kask chroni uszy przed odmrożeniem, a także przed uszkodzeniem słuchu spowodowanym przez głośny szum śniegu i wiatru. Kask zapewnia także ciepło i wygodę głowie, co wpływa na lepsze samopoczucie i koncentrację na stoku.

Gdzie jest obowiązek noszenia kasku narciarskiego na stoku?

Wiele krajów europejskich wprowadziło przepisy nakazujące noszenie kasku na nartach, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. W Polsce kask jest obowiązkowy dla osób do 16 roku życia, a za jego brak grozi mandat od 20 do 5000 złotych. Podobnie jest w Austrii, Chorwacji, Słowenii i Słowacji, gdzie kask muszą mieć dzieci do 15 roku życia. We Włoszech kask jest wymagany dla wszystkich osób poniżej 18 roku życia, nie tylko na nartach, ale także na sankach, tutaj za brak kasku kara wynosi od 30 do 200 euro. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, Czechy, Szwajcaria czy Francja, nie ma ogólnego nakazu noszenia kasku, ale niektóre stacje narciarskie mogą mieć własne regulacje w tej sprawie. W każdym razie, nawet jeśli nie jest to wymagane przez prawo, zaleca się noszenie kasku dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia.

Jak wybrać kask narciarski?

Kask narciarski powinien być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy, dobrze wentylowany, lekki i wygodny. Ważne jest, aby kask spełniał normy bezpieczeństwa, takie jak CE EN 1077 lub ASTM F2040. Kask powinien być zgodny z goglami narciarskimi, aby nie ograniczał pola widzenia i nie powodował parowania. Kask powinien być także estetyczny i pasować do reszty stroju narciarskiego. Ponieważ na rynku jest wiele modeli i marek kasków narciarskich, każdy znajdzie coś dla siebie.

Kask na nartach to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku i dbałości o bezpieczeństwo, to inwestycja, która zwraca się wielokrotnie. Nie czekaj, załóż kask i ciesz się zimowymi szaleństwami na stoku.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia